Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

LIFESAVER – polscy policjanci na drogach Walii (Wielka Brytania)

Data publikacji 29.10.2010

W dniach 21 – 24 września br. dziesięciu policjantów ruchu drogowego z BRD KGP oraz województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, opolskiego uczestniczyło w wizycie studyjnej w Wielkiej Brytanii w ramach projektu LIFESAVER

Policjantom przedstawiono rozwiązania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym stosowane przez policję walijską. Zaprezentowano sprzęt wykorzystywany podczas codziennej pracy oraz system szkolenia policjantów pełniących służbę na drogach. Szczególną uwagę polskich policjantów zwrócił System Automatycznego Rozpoznawania tablic Rejestracyjnych (ANPR), który wykorzystywany jest również m. in. w Holandii, Irlandii i Niemczech. Pozwala on na automatyczne rozpoznanie tablicy rejestracyjnej pojazdów poruszających się w obu kierunkach. Zaletą tego systemu jest możliwość dokonania analizy czasu i trasy przemieszczania się konkretnego samochodu, w tym wizualizacji z wykorzystaniem mapy Google. Policjanci walijscy podkreślali, że ANPR jest skutecznym narzędziem do ujawniania i rejestrowania wykroczeń (np. przekraczania prędkości), jak również zatrzymywania sprawców przestępstw, np. poprzez stosowanie blokad policyjnych.

Również system szkolenia techniki jazdy i taktyki pełnienia służby na drogach wzbudził zainteresowanie polskich policjantów. System ten ma charakter zdecentralizowany, każda jednostka kompleksowo przygotowuje policjantów do pełnienia służby na drogach. 

Powrót na górę strony