Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie CBŚ w narkobiznes

Data publikacji 09.11.2010

Policjanci z CBŚ i Nowego Sącza zatrzymali 17 członków grupy „Zulusa” wraz z liderami tego gangu. Zabezpieczyli około 1 kg marihuany, 0,5 kilograma amfetaminy, haszysz, konopie indyjskie, a także broń palną i amunicję. Zatrzymani usłyszeli zarzuty a 16 osób zostało już tymczasowo aresztowanych.

Rozbita przez funkcjonariuszy CBŚ grupa utworzona została przez 37–letniego mężczyznę o pseudonimie „Zulus”, który dążył do zdominowania rynku narkotyków na Sądecczyźnie. Zatrzymywany wcześniej za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą już wkrótce po opuszczeniu aresztu powrócił do przestępczej działalności. Do działalności w grupie podporządkował sobie kilkunastu mężczyzn w różnym wieku, którzy tworzyli hermetyczną strukturę przestępczą o ścisłym podziale ról.

Grupa działała od ubiegłego roku, od tamtego czasu przestępcy wprowadzili na rynek co najmniej kilka kilogramów narkotyków różnego rodzaju, głównie amfetaminę, marihuanę, ekstazy i kokainę. Narkotyki trafiały najczęściej do odbiorców w Nowym Sączu, ale także do pobliskich miejscowości. Jak ustalili policjanci, członkowie grupy dokonywali także innych przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu (w tym m.in. napadów i kradzieży).

Rozbicie tej grupy przestępczej było możliwe dzięki precyzyjnym ustaleniom funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego i Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz nadzorującym sprawę prokuratorom z Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu. Funkcjonariusze gromadzili informacje o przestępczej działalności grupy, przygotowując się do ostatecznego uderzenia, dzięki któremu grupa ta przestała istnieć.

Niemal jednocześnie policjanci, wspierani przez antyterrorystów i funkcjonariuszy zespołu specjalnego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, weszli do kilku mieszkań, zatrzymując w sumie 17 osób, w tym liderów grupy i jej przywódcę - mężczyznę o pseudonimie „Zulus”.

W trakcie przeszukania pomieszczeń funkcjonariusze zabezpieczyli znaczne ilości środków odurzających, w tym około 1 kg marihuany, około 0,5 kilograma amfetaminy, haszysz, małą profesjonalną uprawę konopi indyjskiej. Odnaleziona została także broń palna i amunicja, którą dysponowali poszczególni członkowie grupy. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o wartości ponad 50 tysięcy złotych.

Zatrzymani mężczyźni (w wieku od 18 do 37 lat) w przeszłości byli już karani za przestępstwa narkotykowe jak też przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu. Usłyszeli już zarzuty (dwie osoby odpowiedzą za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, a przywódca grupy, dodatkowo, za podżeganie do zabójstwa). Wobec 16 osób Sąd Rejonowy w Nowym Sączu zastosował tymczasowe aresztowanie.

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu.

(KWP w Krakowie/js)
 

Powrót na górę strony