Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Katyń…Ocalić od zapomnienia” - Dęby Pamięci 23 zamordowanym policjantom

Data publikacji 10.11.2010

23 Dęby Pamięci rosną od dziś na terenie Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku. W holu siedziby podlaskiej Policji zawisła tablica pamiątkowa z nazwiskami 23 policjantów Policji Państwowej, zamordowanych w kwietniu 1940 roku.


Dzisiaj w Oddziale Prewencji Policji w Białymstoku odbyły się obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Oprócz przedstawicieli służb mundurowych, organów administracji państwowych, byli także członkowie Rodziny Katyńskiej. Odbył się apel poległych ku czci 23 funkcjonariuszy Policji Państwowej z terenu byłego województwa białostockiego zamordowanych przez NKWD w kwietniu 1940 roku.

Od 2008 roku trwa społeczny program „Katyń…Ocalić od zapomnienia” upamiętniający ofiary tej zbrodni. Jego celem jest uczczenie pamięci bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każde drzewo upamiętnia osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze i Charkowie. 23 Dęby Pamięci od dziś rosną na terenie Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku.

W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku odsłonięta została tablica upamiętniająca śmierć policjantów. Złożone zostały kwiaty i znicze.

(KWP w Białymstoku / mw)

Powrót na górę strony