Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Kryształowe Gwiazdy" dla wielkopolskich policjantów

Data publikacji 10.11.2010

W przeddzień Święta Niepodległości, czterdziestu policjantów z województwa wielkopolskiego uhonorowano prestiżowym wyróżnieniem Kryształowej Gwiazdy”. Nagroda przyznawana jest za uratowanie życia i zdrowia ludzkiego.

Dzisiaj, w sali Domu Żołnierza w Poznaniu, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji mł.insp. Krzysztof Jarosz i Przewodniczący ZW NSZZP województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzej Szary wyróżnili „Kryształowa Gwiazdą” czterdziestu policjantów, którzy w czasie służby lub poza nią ratowali życie i zdrowie ludzkie. „Wypełniliście rotę ślubowania, chroniąc życie ludzkie - najcenniejszą wartość, jaką każdy człowiek posiada. Jestem dumny z tego, że mogę wami dowodzić”, powiedział między innymi szef wielkopolskich stróżów prawa, zwracając się do wyróżnionych.

„Kryształowi” policjanci, wśród których w tym roku znalazła się także dzielnicowa z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie, pokazali, że bycie odważnym, to nie całkowite wyzbycie się strachu lecz umiejętne go pokonanie. O tym w swoim wystąpieniu wspomniał Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia, który uhonorował policjantów listami gratulacyjnymi, mówiąc, że cieszy się z faktu, iż w Wielkopolsce pamięta się o człowieku, zarówno w relacji policjant - obywatel, jak też przełożony - podwładny. Sześciu funkcjonariuszy otrzymało dyplomy za ponadprzeciętne wypełnianie obowiązków w zakresie ochrony życia i zdrowia innych.

„Kryształowa Gwiazda”, będąca nagrodą dla policjantów niosących pomoc, którzy realnie narazili się na utratę swego życia i zdrowia, jest wręczana od 2005 roku. Najwyższe dobra człowieka nie mają swojej ceny, stąd kryształ oznaczający nieskazitelność, a jednocześnie kruchość stał się symbolem wpisanym w jej treść.

Spotkanie było również okazją do wręczenia honorowych odznak i medali z okazji 20-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Policjantów. Wręczył je Policjantom i innym wyróżnionym Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego podinsp. Andrzej Szary, a gratulacje złożył mł. insp. Krzysztof Jarosz.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział przedstawiciele innych Służb mundurowych: Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej oraz kapelan KWP w Poznaniu ks. prałat Stefan Komorowski. Przybyli również reprezentanci władz samorządowych i wymiaru sprawiedliwości. Nie zabrakło też komendantów miejskich i powiatowych Policji z Wielkopolski, działaczy związku zawodowego policjantów i pracowników Policji oraz naczelników wydziałów komendy wojewódzkiej.

Spotkanie zakończył okolicznościowy koncert i rodzinny obiad.

 

(Źródło: KWP Poznań /pb)

Powrót na górę strony