Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zdewastował miejsce pamięci narodowej - aktl.

Data publikacji 12.11.2010

Około 2:30 zatrzymano mężczyznę podejrzewanego o dewastację Muzeum Więzienia „Pawiak”. 31-latek został przewieziony do jednostki Policji. W chwili zatrzymania był trzeźwy. Zniszczona została część tabliczek z nazwiskami osób pomordowanych na „Pawiaku”, znicze oraz wieńce i wiązanki kwiatów.

Patrole policji i straży miejskiej zostały poinformowane o dewastacji Muzeum Więzienia „Pawiak” około godziny 2:30. Funkcjonariusze natychmiast udali się na miejsce. Świadkowie zdarzenia przekazali strażnikom miejskim rysopis sprawcy. Już po chwili jeden z patroli zauważył poszukiwanego mężczyznę, który na widok zbliżającego się radiowozu rzucił się do ucieczki. 31-letniego Tomasza P. zatrzymano po pościgu. Mężczyzna został rozpoznany przez świadków.

Tomasz P. został przewieziony do jednostki Policji. W chwili zatrzymania był trzeźwy.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawca zniszczył tabliczki pamiątkowe z nazwiskami pomordowanych osób, wieńce, wiązanki kwiatów i znicze. W ustaleniu dokładnej skali dewastacji pomogli policjantom przedstawiciele Muzeum. Kustosz Muzeum Więzienia „Pawiak” oszacowała uszkodzone mienie na kwotę co najmniej 3 tysięcy złotych.

Policjanci przy współpracy z Prokuraturą Rejonową Warszawa Śródmieście Północ, zebrali wszelkie informacje związane z uszkodzeniem Pomnika Drzewa Pawiackiego. Pomnik jest dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury Polskiej. Za jego dewastację grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Dzisiaj rozpatrzony zostanie wniosek o zastosowanie wobec Tomasza P. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd rozpatrzył wniosek o zastosowanie wobec Tomasza P. środka zapobiegawczego i zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesiecy.

(KSP / mw)

Powrót na górę strony