Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

AlcoBlow w służbie

Data publikacji 11.11.2010

Do policjantów z lubelskiego garnizonu trafią nowe urządzenia do bezkontaktowego pomiaru obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki nim funkcjonariusze w kilka sekund sprawdzą, czy osoba unikająca badania, śpiąca , a nawet nieprzytomna, znajduje się pod działaniem trunku. Pomocne w pracy policjantów urządzenie będzie również w stanie wskazać czy w butelce, w której powinna być np. woda, nie znajduje się przypadkiem alkohol.

AlcoBlow - bo taką nazwę nosi urządzenie - to szybki i bezkontaktowy wskaźnik obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Główną jego zaletą jest to, że do przeprowadzenia badania nie jest potrzebny ustnik.

Dzięki dużej szybkości pomiaru, urządzenia te będą wykorzystywane przede wszystkim podczas drogowych akcji policyjnych, w których funkcjonariusze sprawdzają stan trzeźwości wielu osób. Jedna z funkcji pozwala nawet na sprawdzenie czy powietrze wewnątrz kontrolowanego pojazdu nie ma zawartości alkoholu.

Niewątpliwie zakupione ze środków Programu Modernizacji Policji urządzenia, będą bardzo pomocne w pracy. Funkcjonariusze będą mogli pobrać próbkę powietrza nawet od osób, które chcą uniknąć badania, a także od śpiących czy też nieprzytomnych.

Dzięki urządzeniu, policjanci będą mieli możliwość sprawdzenia czy w pojemniku z płynem znajduje się alkohol. Jest to bardzo przydatna funkcja podczas przeprowadzania np. interwencji w miejscu publicznym. Zdarza się bowiem, że niektóre osoby celowo przelewają trunki do innych pojemników z etykietą wskazującą o zawartości bezalkoholowego napoju.

Funkcjonalność wskaźnika sprawia, że może z niego korzystać nie tylko Policja. Przykładowo służby ochrony podczas rozgrywek piłki nożnej mogłyby sprawdzać stan trzeźwości osób wchodzących na stadion, lub sprawdzać czy w butelkach które wnoszą kibice, nie ma alkoholu.

W ręce policjantów garnizonu lubelskiego trafi łącznie 30 urządzeń AlcoBlow, wartych 1220 zł każde. Zostały one zakupione ze środków Programu Modernizacji Policji. Siedem z nich otrzyma Komenda Miejska Policji w Lublinie, dwie sztuki otrzymają pozostałe komendy miejskie, po jednej komendy powiatowe. Jedno urządzenie przekazane zostanie również policjantom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

(KWP w Lublinie / mw)

Powrót na górę strony