Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Najważniejszy dzień w życiu policjanta

Data publikacji 18.11.2010

W Białej Sali Pałacu Mostowskich ślubowanie złożyło dziś 74 policjantów Komendy Stołecznej Policji. Słowa roty młodzi funkcjonariusze wypowiadali w obecności Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Adama Mularza oraz kadry kierowniczej.

„Ja obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi (…)” – zabrzmiało w reprezentacyjnej Sali Pałacu Mostowskich. Pełno nadziei, optymizmu i odwagi. młodzi policjanci złożyli dziś na sztandar Komendy Stołecznej Policji najważniejszą przysięgę, rozpoczynając nowy rozdział swojej drogi zawodowej.

Z dniem 16 listopada br. przyjęto 82 policjantów, z których ośmiu złożyło już wcześniej ślubowanie, pełniąc służbę w Oddziale Prewencji.

Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Adam Mularz, zwracając się do funkcjonariuszy podkreślał, że służba w stołecznym garnizonie to wielki honor. „Pamiętam trzy najważniejsze chwile w mojej służbie – mówił komendant – ślubowanie, mianowanie na pierwszy stopień oficerski i mianowanie na stopień generalski. Życzę Wam tego samego i abyście kiedyś mogli tak, jak ja dziś, przyjmować ślubowanie nowych funkcjonariuszy”. Generał Adam Mularz mówił również o trudach zawodu policjanta. Może przynosić rozczarowania, ale daje też wyjątkową satysfakcję. „Będziecie służyć ludziom, to wielkie zobowiązanie. Codziennie czekać będzie na Was nowa przygoda, a doświadczenie zdobyte w stołecznym garnizonie będzie procentować przez całą Waszą służbę. Życzę Wam awansów i powodzenia w życiu osobistym”.

Wśród wstępujących do służby policjantów można było zauważyć duże emocje i wielkie nadzieje. Michał Mikołajczyk, lat 20 – „To mój trzeci dzień w Policji. Wymarzony od dawna. Jestem z Rudy Śląskiej, ale w moim regionie nie było przyjęć do Policji. Z powodzeniem spróbowałem więc w Warszawie. Zaocznie studiuję na drugim roku prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Marzę, aby w niebieskim mundurze dotrwać do emerytury. Nie obawiam się wyzwań związanych z zawodem, ponieważ samo życie niesie wiele niespodzianek. Nie trzeba być policjantem, aby znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji.”

Marcin Matuszewski, lat 25 – „Pochodzę z miejscowości Studzienna, powiat Opoczno. Od dawna marzyłem o tym, by nosić mundur. Mój tata był leśniczym, a ja spróbuję w „niebieskiej” formacji. Ukończyłem studia wyższe o specjalności gospodarka przestrzenna. Przez ostatnie półtora roku mieszkałem w Warszawie i pracowałem w banku, ale to nie było to… W pracy policjanta cenię sobie przede wszystkim stabilizację.”

Wśród przyjętych do służby policjantów jest 15 kobiet i 67 mężczyzn. Wszyscy rozpoczną wkrótce kurs podstawowy, a po jego pozytywnym ukończeniu powrócą do macierzystych jednostek zgodnie z rozdysponowaniem: OPP (47 policjantów), WRD (5), WOPD (5), KP Kolejowy (7), KP Metro Warszawskie (8), KPP Pruszków (10).

(KSP/js)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja