Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne uderzenie w przestępczość samochodową

Data publikacji 19.11.2010

Policjanci z Łodzi zatrzymali 4 kolejne osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej rozpracowywanej od początku roku. Prokuratura Apelacyjna w Łodzi przedstawiła już podejrzanym zarzuty – troje z nich decyzją sądu trafiło do aresztu, a czwarty został objęty dozorem policyjnym.

17 listopada policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej, działając na mocy postanowień o zatrzymaniu i doprowadzeniu podejrzanych wydanych przez Wydział V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi,  zatrzymali 3 mężczyzn i kobietę działających w zorganizowanej grupie przestępczej związanej z przestępczością samochodową.

Dzień później 29-letnia mieszkanka Łodzi, 32-letni mieszkaniec Głowna oraz łodzianie w wieku 36 i 58 lat trafili przed oblicze prokuratora. Cała czwórka usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a poszczególnym osobom przepisano także zarzuty kradzieży z włamaniem do samochodów, paserstwa oraz podżegania i pomocnictwa do poszczególnych przestępstw.

Warto dodać, że były to kolejne działania policji i prokuratury skierowane na zwalczanie przestępczości samochodowej. Sprawę zorganizowanej grupy przestępczej śledczy rozpracowują od początku roku, a pierwsze zatrzymania miały miejsce już w marcu. Wówczas policjanci zatrzymali cztery osoby, zlikwidowali trzy dziuple i odzyskali kilka samochodów pochodzących z kradzieży, a także akcesoria oraz części z rozebranych już pojazdów.

Z kolei w czerwcu stróże prawa z „samochodówki” wspierani przez Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny zatrzymali 34-latka z Głowna, który pośredniczył w sprzedaży broni palnej i ostrej amunicji dla „samochodowego złodzieja”. W czasie przeszukania u zatrzymanego zabezpieczono skradziony w Niemczech motorower i paralizator elektryczny.

Zaangażowani w sprawę policjanci i prokuratorzy ustalili, że grupa trudniła się przestępczą działalnością w latach 2002 – 2010. Złodzieje działali na terenie województwa łódzkiego i województw ościennych i skradli w tym czasie około 100 samochodów różnych marek. Auta te następnie były rozbierane na części lub, po przeróbce cech identyfikacyjnych, legalizowane i sprzedawane.

Do chwili obecnej policjanci zatrzymali 12 osób, którym przedstawiono kilkadziesiąt zarzutów. Sąd na wniosek Prokuratury Apelacyjnej tymczasowo aresztował 6 podejrzanych. Odzyskano także 8 skradzionych aut oraz szereg części i podzespołów. Sprawa jest rozwojowa, a śledczy zapowiadają kolejne zatrzymania.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony