Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udzielał pożyczek, groził porwaniem dzieci - został aresztowany

Data publikacji 22.11.2010

Kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności grozi 35-letniemu Tomaszowi W. z Olsztyna. Mężczyzna na terenie powiatu szczycieńskiego nawiązywał znajomości z osobami, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Proponował wysokoprocentowe pożyczki gotówkowe. Gdy zadłużone osoby nie spłacały długu z odsetkami, sprawca groził im np. spaleniem czy porwaniem dzieci. Tomasz W. został zatrzymany. Usłyszał zarzuty wymuszenia rozbójniczego. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu ze Szczytna pracowali nad sprawą wymuszeń rozbójniczych na terenie powiatu szczycieńskiego. W trakcie zbierania materiału dowodowego dotarli do pokrzywdzonych. Okazało się, że sprawcy nawiązywali kontakt z osobami, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Proponowali wysokoprocentową pożyczkę gotówkową . Były to umowy ustne. Od tej pożyczki sprawcy naliczali wysokie odsetki - w krótkim czasie były znacząco wyższe niż wcześniejsza pożyczka. W momencie, gdy dłużnik nie był w stanie spłacić zadłużenia, sprawcy proponowali kolejną pożyczkę gotówką na spłatę tej poprzedniej - od niej również rosły wysokie odsetki. Ponieważ poszkodowani nie mogli spłacić długu, sprawcy, aby wymusić od nich pieniądze, zastraszali ich i grozili, np. spaleniem czy porwaniem dzieci.

Funkcjonariusze dotarli do części osób pokrzywdzonych, które wcześniej nic nie zgłaszały, ponieważ bały się o życie własne i swoich najbliższych. Jedna z tych osób pożyczyła 20 tys. złotych. Kwota ta w ciągu około 6 miesięcy urosła do 120 tys. złotych.

Funkcjonariusze wspólnie z policyjnymi antyterrorystami z KWP w Olsztynie przeprowadzili działania, podczas których na terenie Szczytna zatrzymali jednego ze sprawców w trakcie przekazywania pieniędzy. Okazał się nim 35-letni Tomasz W. z Olsztyna, który już wcześniej był notowany za wymuszenie rozbójnicze przy użyciu noża.

Sprawca usłyszał już zarzut wymuszenia rozbójniczego. Sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Policjanci ustalają pozostałych sprawców, zapowiadają kolejne zatrzymania.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony