Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozkopywał stanowiska archeologiczne

Data publikacji 30.11.2010

Policjanci z Łodzi monitorując Internet, trafili na ślad zabytkowych przedmiotów. Okazało się, że na jednym z portali poszukiwaczy skarbów mężczyzna informował o swoich poszukiwaniach, które prowadził w obrębie stanowisk archeologicznych w pobliżu Tomaszowa. Zamieścił też zdjęcia m.in. przedmiotów z okresu rzymskiego, które mógł znaleźć w grobach kultury przeworskiej. W tej sprawie dwie osoby usłyszały już zarzuty.

Kryminalni ustalili, że na aukcjach internetowych wystawiane są zabytkowe przedmioty pochodzące z okolic Tomaszowa. Sprzedawała je mieszkanka Tomaszowa Mazowieckiego, która oświadczyła, że zostały znalezione przez jej przyjaciela. Policjanci przeszukali ich mieszkanie i pomieszczenia gospodarcze. Podczas przeszukania znaleziono zabytkowe przedmioty: bagnety, metalowe emblematy, guziki i odznaczenia wojskowe oraz monety z okresu międzywojennego. Ponadto policjanci znaleźli wykrywacz metalu, którego mężczyzna używał do poszukiwania zabytków. Okazało się też, że mężczyzna posiadał amunicje karabinową z okresu II wojny światowej oraz trzy pociski artyleryjskie dużego kalibru, które zostały zabezpieczone przez tomaszowskich saperów.

Zatrzymano 24-letnią mieszkankę Tomaszowa, której przedstawiono zarzut paserstwa zabytków. Za ten czyn grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Przesłuchano także 22-letniego mieszkańca powiatu tomaszowskiego. Mężczyzna nie przyznał się do winy. Policjanci ustalili jednak, że od 1,5 roku zajmował się on poszukiwaniem zabytków na własną rękę na terenie powiatu tomaszowskiego, a na sprzedaży znalezisk na aukcjach internetowych zarobił około 15 tys. złotych. Informacje dotyczące lokalizacji stanowisk archeologicznych czerpał z Internetu. Zebrane w sprawie dowody pozwoliły na przedstawienie 22-latkowi zarzutów zniszczenia stanowisk archeologicznych z art. 108 ustawy o ochronie zabytków, co jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy. W zależności od opinii biegłych możliwe będzie przedstawienie 22-latkowi kolejnych zarzutów.

(KWP w Łodzi/js)
 

Powrót na górę strony