Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Killer bohaterem roku

Data publikacji 08.12.2010

Killer to policyjny pies, który na co dzień służy w Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu. Jego niezwykły dar, instynkt i czuły nos docenili organizatorzy plebiscytu „Pies Bohater Roku 2010”. Za uratowanie życia dwóm osobom przyznano mu tytuł „Psa Bohatera Profesjonalisty”.

Killer to pies tropiący, pracujący na co dzień w gostyńskiej policji. Do jego obowiązków należy patrolowanie ulic, zabezpieczanie imprez sportowych, szukanie złodziei i bandytów. Pies podczas służby wykorzystywany jest również w poszukiwaniach osób zaginionych. Ostatnie dokonania owczarka niemieckiego zostały zauważone i docenione przez organizatorów plebiscytu „Pies Bohater Roku 2010”. Za uratowanie życia dwóm osobom przyznano mu tytuł Psa Bohatera. W październiku i grudniu ubiegłego roku. Killer zasłużył się dwukrotnie, odnajdując zaginionych mężczyzn.

Pierwszy przypadek dotyczył znalezienia mężczyzny, który chciał popełnić samobójstwo. Zadzwonił on do dyżurnego gostyńskiej policji z Góry Zamkowej i oświadczył, że odbierze sobie życie. Niezwłocznie na miejsce został wysłany patrol policji. Okazało się, że mężczyzny nie było już w miejscu, z którego dzwonił. Przewodnik psa tropiącego przystąpił do działania. Po kilku minutach pies doprowadził funkcjonariuszy do mężczyzny, który stał pod drzewem z zaciśniętym na szyi skórzanym paskiem. Policjant podjął rozmowę z desperatem i zdjął pętlę z jego szyi.

Dwa miesiące później, dzięki Killerowi szczęśliwie zakończyły się poszukiwania zaginionego mieszkańca gminy Krobia. 20 grudnia 2009 r. kilka minut po godzinie 22:00 dyżurny przyjął zgłoszenie o wyjściu z domu 23-letniego mężczyzny. Mężczyzna chorował na padaczkę i zaburzenia osobowości. W tym czasie na dworze temperatura spadła do – 15 ºC. Reakcja policjanta, który odebrał telefon z informacją o zaginięciu mężczyzny była natychmiastowa. Już po kilku minutach w poszukiwania zaangażowano sierż. szt. Łukasza Stężyckiego i jego psa. Funkcjonariusz zauważył kilka istotnych śladów, które mogły należeć do zaginionego. Rodzice mężczyzny rozpoznali ślady obuwia syna. Pies podjął trop i zaprowadził policjantów do 23-latka, który leżał w rowie. Był on zziębnięty i wyczerpany. Po udzieleniu mu pierwszej pomocy został przewieziony do szpitala.

Ideą konkursu było ukazanie atrybutów psa ratownika jako „cichego bohatera” i jego ogromnego zaangażowania w pomoc człowiekowi, a także wyróżnienie psa ratownika, który swoimi osiągnięciami najbardziej przyczynił się do pomocy osobom potrzebującym.

(KWP w Poznaniu/js)
 

Powrót na górę strony