Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani szefowie grupy paliwowej

Data publikacji 09.12.2010

Dwóch mężczyzn podejrzanych o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się nielegalnym obrotem paliwem zatrzymali policjanci CBŚ KGP. Do zatrzymań doszło w Pruszczu Gdańskim oraz Ustroniu. Straty Skarbu Państwa z tytułu przestępczej działalności grupy szacuje się na 21 mln zł. Decyzją sądu 63-letni Włodzimierz K. oraz 46-letni Kazimierz T. zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego oraz prokuratorzy z Wydziału V ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie od 2008 roku prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się m.in. popełnianiem przestępstw karnoskarbowych związanych z nieodprowadzaniem podatku VAT i nieuiszczaniem opłaty paliwowej. Przestępczy proceder polegał również na podrabianiu dokumentów oraz wystawianiu nierzetelnych i fikcyjnych faktur.

Z ustaleń wynika, że członkowie grupy nabywali produkty akcyzowe - oleje bazowe, opałowe, oleje napędowe i benzynę - w składach podatkowych na Łotwie i w Niemczech, a następnie wprowadzali je na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej gdzie produkty akcyzowe trafiały do dwóch składów podatkowych. Przestępcy fałszowali dokumentację w celu zamknięcia procedury zawieszenia poboru akcyzy i usunięcia produktów akcyzowych spod kontroli organów celnych. Odbiorcami sprowadzanych z Łotwy i Niemiec paliw były podstawione firmy. Następnie benzyna i oleje trafiały do stacji paliw na terenie całej Polski.

W ramach prowadzonego postępowania policjanci współpracowali także z funkcjonariuszami Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Szacuje się, że grupa zdołała nabyć, a następnie wprowadzić na teren Polski ponad 10 mln litrów paliwa. Straty na szkodę Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczonego podatku akcyzowego, podatku VAT oraz opłaty paliwowej szacowane są na kwotę co najmniej 21 mln złotych.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w październiku 2010 roku. Wówczas funkcjonariusze zatrzymali 49-letniego mieszkańca Sosnowca oraz 62-letniego mieszkańca Bielska Białej. Podejrzani usłyszeli zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Dalsze ustalenia policjantów oraz szereg wykonanych czynności procesowych, pozwoliły na dotarcie do pozostałych dwóch mężczyzn stanowiących ścisły trzon kierownictwa grupy. Obaj mężczyźni - 63-letni Włodzimierz K. oraz 46-letni Kazimierz T. zostali zatrzymani w Pruszczu Gdańskim oraz Ustroniu. W mieszkaniu 46-latka funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli 90 tys. złotych, 30 tys. Euro a także wyroby ze złota - bransolety, łańcuszki pierścionki, markowe zegarki. Szacunkowa wartość biżuterii to około 200 tys. złotych. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczony został także samochód m-ki Audi Q7 o wartości około 200 tys. złotych.

Podejrzani doprowadzeni zostali do prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, potem do Sądu Rejonowego, a następnie trafili do aresztu. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / mw)
 

Powrót na górę strony