Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowoczesny sprzęt do badań genetycznych dla małopolskiej policji

Data publikacji 10.12.2010

Krakowskie laboratorium kryminalistyczne otrzymało najnowocześniejszy analizator genetyczny pozwalający na jeszcze szybsze i bardziej skuteczne oznaczanie profili DNA w nowym europejskim standardzie.

Dziś w Krakowie nastąpiła prezentacja kolejnego nowoczesnego urządzenia pomagającego policjantom w pracy. To analizator genetyczny - „Szafirek”, jak pieszczotliwie nazwali go pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie, którzy dzięki niemu będą mogli jeszcze szybciej i wszechstronniej wykonywać ekspertyzy z zakresu badań genetycznych. Jak dotąd to jedyny tej klasy sekwenator w policji i jeden z nielicznych w kraju. Pomimo dość znacznej ceny – 755 tys. zł. – zakup ten był niezbędny z uwagi na dużą złożoność i liczbę ekspertyz wykonywanych przez małopolskie laboratorium. Z uwagi na fakt, że policyjne laboratoria kryminalistyczne sukcesywnie są doposażane w sprzęt najnowszej generacji, można się spodziewać, że tego typu analizatory w niedługim czasie pojawią się także w pozostałych laboratoriach wykonujących badania DNA.

Zakupiony sprzęt charakteryzuje się przede wszystkim większą wydajnością, wszechstronnością i czułością. Jest także tańszy w eksploatacji. Analizator pozwala na oznaczanie profili genetycznych w nowym europejskim standardzie. Oprogramowanie dostosowane jest do analizy w zakresie DNA określonym rezolucją Rady Unii Europejskiej i spełnia normy ISO 17025. Do jego głównych zalet należą: prostsza obsługa przez operatora, większa automatyka podczas analizy wyników, skrócony czas analizy. Cały etap badań będzie trwać nie dłużej niż 24 godziny. Użycie nowego typu odczynników umożliwia badania przy wykorzystaniu mniejszej ilości materiału biologicznego i zwiększa czułość w trakcie badań. Wzrost czułości z pewnością przyczyni się także do wyjaśnienia wielu nierozwiązanych spraw sprzed lat, w których jako materiał dowodowy występuje zdegradowany materiał biologiczny.

rh

Powrót na górę strony