Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe alfy romeo w policyjnych barwach

Data publikacji 14.12.2010

200 koni mechanicznych i około 7 sekund do setki – tak prezentuje się nowy policyjny radiowóz alfa romeo 159. Do funkcjonariuszy trafi 120 takich maszyn. W każdej alfie zamontowano wideorejestrator, który wyłapie piratów drogowych, i radar, pozwalający na pomiar prędkości samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka.

Już niebawem policjanci w całej Polsce będą mieli do dyspozycji 120 nowych oznakowanych radiowozów alfa romeo 159. Samochód ten to zgrabne połączenie charakterów: sportowego i luksusowego. Sam numer „159” nawiązuje do sławnego modelu „Alfetta” (Mała Alfa), który wielokrotnie wygrywał wyścigi Grand Prix. Dzisiejsza alfa to samochód z silnikiem o pojemności prawie 1,8 litra TBI, który – dzięki turbodoładowaniu – osiąga maksymalną prędkość 235 km/h. 200-konny silnik sprawia, że nowa Alfa osiąga „setkę” w około 7 sekund.

Alfa romeo 159 to nie tylko samochód o sportowym wyglądzie. Auto ma twardsze zawieszenie, dzięki czemu lepiej trzyma się drogi przy większych prędkościach. Jak się okazuje, sportowy samochód wcale nie musi być mały i ciasny – według ekspertów z dziedziny motoryzacji policjanci siedzący z przodu będą czuli się wyjątkowo wygodnie i komfortowo.

Pojazdy są wyposażone w ABS, klimatyzację, poduszki powietrzne przednie i boczne, pełnowymiarowe kurtyny powietrzne boczne, centralny zamek z pilotem, autoalarm, elektrycznie opuszczane szyby przednie i tylne, elektrycznie regulowane i sterowane lusterka, dwa komplety kół (letnie i zimowe).

Samochody są utrzymane w nowej, srebrno-niebieskiej, kolorystyce. Każda alfa jest wyposażona w wideorejestrator, który będzie nagrywał wydarzenia z przodu i z tyłu radiowozu. Dzięki takiemu rozwiązaniu funkcjonariusze będą mogli zarejestrować wykroczenia w ruchu drogowym i karać tych, którzy łamią przepisy. W każdej alfie został też zamontowany radar, pozwalający na pomiar prędkości samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka.

 

Pobierz: Wideo #1 Wideo #2

Zakup przez Policję nowych samochodów alfa romeo, podobnie jak zakup nowych motocykli i furgonów, jest częścią indywidualnego projektu pn. „Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju”. Projekt, o wartości ponad 52 mln zł, realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, na mocy umowy o dofinansowanie podpisanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w dniu 28 października 2009.

Zakup samochodów alfa romeo jest jednym z czterech zadań wchodzących w skład projektu. Już niebawem samochody te zostaną przekazane do wszystkich komend wojewódzkich w Polsce, a także do komendy stołecznej.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie policja.pl w zakładce „Fundusze pomocowe”. Szczegółowe informacje dotyczące Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dostępne są na stronie internetowej: www.pois.gov.pl

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

kj / mg

Ambulanse ruchu drogowego »

Specjalistyczne furgony profilaktyczno-edukacyjne »

368 nowych motocykli dla drogówki »

  • fot. Mikołaj Urbański

Film Wideo #2

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Wideo #2 (format flv - rozmiar 13.49 MB)

Powrót na górę strony