Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczono podrobiony towar za 2 mln złotych

Data publikacji 15.12.2010

Ponad 4 tys. sztuk biżuterii i ponad 2,2 tys. sztuk galanterii skórzanej, o łącznej wartości rynkowej około 2 mln złotych zabezpieczyli piaseczyńscy policjanci w jednej z firm centrum handlowego w Wólce Kosowskiej. Zabezpieczony towar był oznaczony zastrzeżonymi znakami towarowymi. 31-letnia właścicielka, chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej, próbowała wręczyć funkcjonariuszom łapówkę.

Wczoraj rano piaseczyńscy policjanci, zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą, udali się na teren centrum handlowego w Wólce Kosowskiej. Z posiadanych informacji operacyjnych wynikało, że w jednej z firm są oferowane do sprzedaży towary, których zła jakość i niskie ceny mogą wskazywać na to, że naniesione na nie znaki towarowe znanych światowych producentów nie są autentyczne.

Funkcjonariusze kolejno kontrolowali wybrane stoiska handlowe. W jednym z nich odkryli duży wybór galanterii skórzanej (torebki, paski portfele) i biżuterii (kolczyki, naszyjniki, wisiorki, bransoletki). Wygląd towaru wzbudził jednak zastrzeżenia policjantów. Biżuteria i galanteria skórzana były wykonane z niskiej jakości materiałów, posiadały skazy, wykończono je niedbale, a miały znaki towarowe znanych, markowych firm.

Funkcjonariusze postanowili dokładniej przyjrzeć się oferowanym do sprzedaży towarom. Jak się okazało, były to podróbki zastrzeżonych znaków towarowych. Policjanci zabezpieczyli ponad 4 tys. sztuk biżuterii i ponad 2,2 tys. sztuk galanterii skórzanej znanych marek. Biegły wyda teraz opinię o jakości towarów. Określi również ich rzeczywistą wartość. Wstępnie wartość towaru oszacowano na około 2 mln złotych.

Kobieta, zdając sobie sprawę z powagi sytuacji i chcąc, jak to określiła, wybronić się z opresji, próbowała jeszcze przekupić funkcjonariuszy. Zaproponowała im 3900 zł łapówki w zamian za odstąpienie od wykonywania czynności służbowych. 31-letnia obywatelka Chin została natychmiast zatrzymana i przewieziona na komendę.

Zabezpieczony towar nie trafi do klientów, a jego właścicielka poniesie odpowiedzialność za popełnione przestępstwo. Zgodnie z art. 305 ustawy o prawie własności przemysłowej za handel wyrobami z zastrzeżonymi znakami towarowymi grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 5 lat. Dodatkowo kobieta będzie odpowiadała za usiłowanie przekupstwa, za co grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

(KSP / mg)

Powrót na górę strony