Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukał blisko 100 osób

Data publikacji 15.12.2010

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zatrzymali 20-latka, który za pośrednictwem aukcji internetowych oszukał blisko 100 osób, wyłudzając ponad 15 tysięcy złotych. Teraz grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna był już w przeszłości karany za podobne przestępstwa.

Nad tą sprawą policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Szczecinie pracowali od kilku miesięcy. Początkowo dysponowali kilkoma zawiadomieniami od osób, które padły ofiarą oszustw w Internecie. Sprawy te dotyczyły zarówno niedostarczenia zamówionego towaru pomimo wniesienia opłaty – głównie przedmiotem zakupu był sprzęt rtv, ale także otrzymania przesyłek, w których nie było zmówionego asortymentu.

Policjanci wiążąc ze sobą szereg takich zgłoszeń podjęli współpracę z działem bezpieczeństwa Allegro. Ustalenie osoby odpowiedzialnej za oszustwa było utrudnione, ponieważ łączyła się ona z siecią internetową z wielu miejsc. Stopniowo jednak policjanci zawężali grono osób podejrzewanych o związek z tą sprawą. Wszystkie ich ustalenia pozwoliły na wytypowanie jednego mężczyzny. Pomimo tego, że był on bardzo mobilny i nie przebywał w miejscu zameldowania, został „namierzony" na terenie Szczecina.

Kiedy funkcjonariusze przystąpili do zatrzymania 20- latka, ten zaczął uciekać. Chciał ukryć się w kuchni jednej z restauracji, do której wbiegł, tam jednak został zatrzymany i doprowadzony do jednostki policji.

Z policjantami z KWP w Szczecinie współdziałali funkcjonariusze z komisariatu Szczecin Niebuszewo.

Zatrzymanemu zarzuca się, że w wyniku dokonanych oszustw mógł narazić na straty co najmniej setkę osób i wyłudzić ponad 15 tysięcy złotych. To nie pierwsze tego typu przestępstwa, których dopuścił się 20-latek. W kwietniu 2009 r. mężczyźnie przedstawiono 65 zarzutów za oszustwa popełnione tą samą metodą, za co wówczas usłyszał wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Dzisiaj zostanie skierowany wniosek do sądu o zastosowanie wobec zatrzymanego tymczasowego aresztu.

(KWP w Szczecinie / mw)


 

Powrót na górę strony