Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pośredniczyła w wyłudzaniu rent

Data publikacji 17.12.2010

Policjanci z Lublina zatrzymali 60-letnią kobietę podejrzaną o pośrednictwo w wyłudzaniu rent. Zatrzymanie kobiety to efekt śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie, dotyczącego wyłudzania świadczeń z lubelskiego ZUS. Podejrzana usłyszała 14 zarzutów korupcyjnych. Grozi jej kara do 8 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Lublinie zatrzymali w minioną środę Mariannę D., 60-letnią emerytkę, mieszkankę Lublina.

Jak ustalili śledczy, w trakcie prowadzonego od początku roku postępowania, 60-latka zajmowała się pośredniczeniem w wyłudzaniu rent. Z zebranych materiałów wynika, że kobieta wyszukiwała swoich klientów i powołując się na wpływy oraz znajomości w środowisku lekarzy oraz organach rentowych, w zamian za korzyść majątkową podejmowała się pośrednictwa w uzyskaniu świadczenia. Kobieta zajmowała się załatwianiem potrzebnej, nierzadko poświadczającej nieprawdę, dokumentacji medycznej, a następnie kierowaniem osób do lubelskiego ZUS-u. Za pośrednictwo w wyłudzeniu świadczenia kobieta otrzymywała kwoty w granicach 1 tys.– 5 tys. złotych. Łączna kwota przyjętych przez podejrzaną korzyści majątkowych to około 17 tys. złotych.

Marianna D. usłyszała 14 zarzutów korupcyjnych, które dotyczą lat 2002-2010. Szacuje się, że Skarb Państwa poniósł z tego tytułu straty sięgające około 100 tys. złotych. Wczoraj 60-latka została doprowadzona do sądu, który zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na 3 miesiące.

Śledczy zapowiadają, że nie jest to koniec zatrzymań w tej sprawie. Policjanci z KWP w Lublinie docierają do osób, które w sposób niezgodny z prawem uzyskiwały świadczenia rentowe, bądź miały przedłużony okres ich trwania.

Policja przypomina o ustawowym zapisie, w myśl którego można uniknąć odpowiedzialności karnej za wręczenie korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną lub pośrednikowi. Uniknięcie odpowiedzialności jest możliwe w sytuacji, gdy osoba, która wręczyła korzyść wyjawi wszelkie okoliczności związane z jej udzieleniem, zanim organ ścigania tego sam nie ujawni.

Policjanci zwracają się do osób, które wręczyły korzyść majątkową i chcą złożyć zeznania w tej sprawie bez ponoszenia konsekwencji karnych o zgłaszanie się do Wydziału VI ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Lublinie, tel. (81) 528-81-10 lub Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Lublinie (081) 535-43-53.

(KWP w Lublinie / ms)

Powrót na górę strony