Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Słoweńska policja

Data publikacji 18.03.2007

Słowenia to mały, wyżynny kraj, który zamieszkują 2 mln osób. Ma jedynie 20 tys. km kw., czyli mniej więcej tyle, ile województwo podlaskie. Również policja słoweńska jest niewielka - liczy 8 tys. funkcjonariuszy. Ma za to szybkie łodzie patrolowo-ratunkowe i cztery helikoptery. O wyżynnym położeniu kraju przypomina zarys pasma górskiego na policyjnych pagonach.

Struktura organizacyjna
Policja słoweńska zorganizowana jest na trzech poziomach: państwowym, regionalnym i lokalnym. Szczebel państwowy składa się z 9 departamentów, szczebel regionalny to 11 obszarów policyjnych, a lokalny - 106 posterunków policji w całym kraju.

Liczebność
Według danych z listopada 2006 r. słoweńska policja zatrudnia 9.460 osób, z których 7.929 to policjanci, a 1.531 - pracownicy cywilni. Wśród funkcjonariuszy zdecydowanie przeważają mężczyźni (6.987 policjantów), a w administracji - kobiety (1186 pań).

Najwięcej kobiet pracuje na szczeblu państwowym (190), a najmniej - na lokalnym (642). W 1973 r. policja słoweńska zatrudniła sześć pierwszych policjantek; dziesięć lat później kobiety stanowiły 3 proc. wszystkich funkcjonariuszy. W latach 1983-1994 nie przyjmowano kobiet do policji, dlatego w 1994 r. w Słowenii były tylko 152 policjantki. Od 13 lat kobiety znów mogą starać się o pracę w policji.

Na jednego policjanta przypada w Słowenii 255 mieszkańców.

Zarobki
Średnia pensja netto dla słoweńskiego policjanta (dane na październik 2006 r.) to 765 euro razem z dodatkami (lub 677 euro bez dodatków); brutto jest to, odpowiednio, 1160 euro i 1025 euro. Dla porównania, średnia pensja na Słowenii to netto 760-800 euro, a w administracji publicznej i obronie 870 netto (1390 euro brutto).

Jednostki policyjne
Prawie 90 proc. kraju leży powyżej 300 m n.p.m., dlatego policja słoweńska ma jednostki konne, które patrolują trudno dostępne tereny górskie, w tym najdłuższą granicę z Chorwacją liczącą 670 km. Kontrolą międzynarodowego ruchu drogowego zajmuje się oddział lotniczy wyposażony w cztery helikoptery.

Jednostką antyterrorystyczną policji słoweńskiej jest SEP (Specialna Enota Policije - Specjalny Oddział Policji). Oprócz zwalczania terroryzmu zajmuje się on też ochroną VIPów. Chociaż SEP ma tylko 103 osoby, to kilku jego funkcjonariuszy służy w Team6 - elitarnej jednostce antyterrorystycznej ONZ w Kosowie. Oprócz SEP w skład Team6 wchodzą także policjanci z niemieckiego GSG9, norweskiego DELTA NORGE, czeskiego URNA, austriackiej KOBRY, ukraińskiego SOKOLA i polskiego AT.

Dowódcy wszystkich centralnych policyjnych jednostek antyterrorystycznych Unii Europejskiej uczestniczą w programie ATLAS. Współpracę z policją słoweńską w ramach tej grupy, obejmującą m.in. wspólne ćwiczenia i projekty, prowadzi także ZOA KGP (Zarząd Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji).

Współpraca z Polską
Współpracę policji polskiej i słoweńskiej reguluje Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowenii o współpracy w walce z terroryzmem, zorganizowaną przestępczością, nielegalnym handlem środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i ich prekursorami, podpisana w Lublanie 28 sierpnia 1996 r. Umowa weszła w życie dnia 6 kwietnia 1998 r.

Słowenia jest członkiem Grupy Salzburskiej, która powstała w 2000 r. W skład grupy wchodzą też Polska, Austria, Czechy, Słowacja i Węgry, a od 2005 r. Bułgaria i Rumunia. Co roku ministrowie spraw wewnętrznych tych państw spotykają się i ustalają wspólne działania m.in. w zakresie współpracy policyjnej. W ubiegłym roku służby policyjne państw Grupy Salzburskiej przeprowadziły cztery wspólne akcje drogowe poświęcone kontroli trzeźwości kierowców, zapinaniu pasów, bezpiecznemu przewożeniu pasażerów i nadmiernej prędkości.

Przewodnictwo w grupie zmienia się co pół roku - Słowenia przewodniczyła grupie od czerwca do grudnia 2006 r., a od stycznia tego roku obowiązki te przejęła Austria.

Umundurowanie
Mundury policji słoweńskiej mają wersję zimową i letnią. Podstawowym kolorem jest niebieski, ale płaszcze, wiatrówki, kurtki, swetry i czapki są granatowe. Spodnie i spódnice są ciemnoszare, a koszule jasnoniebieskie.

Na policyjnej plakietce i na pagonach wyższych oficerów (odpowiadających stopniem polskim inspektorom) znajduje się zarys pasma górskiego, co przypomina o wyżynnym położeniu Słowenii.

Broń
Na wyposażeniu słoweńskich policjantów są głównie pistolety beretta 92 kaliber 9 mm, glocki 26 i sigsauery 226.

Z broni długolufowej karabiny H&K G36 kaliber 5.56 mm, pistolety maszynowe H&K MP5, MP5SD i MP5K kaliber 9 mm, karabin barret kaliber 12.7 mm. Z karabinów snajperskich: SSG 69, SIG 3000 i Blaser - wszystkie o kalibrze 7.62 mm.

Pojazdy
Najpopularniejszy pojazd patrolowy to volkswagen golf, ale policja jeździ także vw passat i polo, oplami astra i vectra, fordami focus i mondeo, subaru legacy i skodą octavią. Samochody interwencyjne to także citroeny, renault, mercedesy, nissany i mitsubishi, a policyjne vany to vw transporter i furgon, renault master oraz mercedes 308 DKA i sprinter. Z napędem 4x4: przeważnie terenowe Puch G320, toyota land cruiser i jeep cherokee. Patrole drogowe jeżdżą też motocyklami bmw z silnikami o pojemności 350 cm sześc. W większych miastach policja jeździ także rowerami marki Peugeot.

Wozy do specjalnych zadań to transportery BOV–80, a wozy szturmowe - czołgi TAM.

Słoweńska policja ma ogółem 2.192 pojazdy (z czego 905 cywilnych), 134 interwencyjne, 273 terenowe i 165 motocykli.

Chociaż granica morska Słowenii liczy tylko 46.6 km, to policja wodna do patrolowania wód przybrzeżnych na Adriatyku ma nowoczesne łodzie: patrolową P-111 i ratunkowe P-88 i P-66.

Największą z nich jest P-111, która ma 19.86 m długości i 5 m szerokości. Zasilana jest przez dwa silniki i rozwija maksymalną prędkość 40 węzłów (ok. 74 km/h). P-111 wyposażona jest, m.in., w dwa radary, system nawigacji satelitarnej i mapę elektroniczną. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można nawet na niej mieszkać - na łodzi znajduje się pokój dzienny, kuchnia, łazienka, dwie kabiny dwuosobowe z łóżkami i pomieszczenie do przechowywania sprzętu do nurkowania. 

Mniejszą jednostką pływającą jest łódź P-88, która ma 7.49 m długości, 2.33 szerokości i 1.1 m wysokości. Dwa silniki Yamaha o mocy 130 KM pozwalają jej na maksymalną prędkość 45 mil morskich na godz. (ok. 72 km/h), a bak o pojemności 4.000 l wystarcza nawet na 10 godz. żeglugi. Zanurzenie łodzi to tylko 0.4 m, dlatego można pływać nią bardzo blisko brzegu. P-88 ma GPS, radar, niebieskie policyjne światła, reflektory i syrenę.

Najnowszą łodzią ratunkowo-patrolową, kupioną w 2002 r., jest P-66, która ma 11 m długości i 3.6 m szerokości. Rozwija prędkość do 90 km/h, może holować inną łódkę i przewozić do 6 osób.

Na wyposażeniu policji słoweńskiej są też cztery helikoptery Augusta Bell, dwa z nich to model AB-206 JetRanger, jeden to AB-212 (dla ratownictwa górskiego) oraz jeden AB-412.

AB-206 JetRanger może zabrać 2 pilotów i 3 pasażerów. Rozwija prędkość do 226 km/h i zużywa 90 l paliwa na godz. W powietrzu może przebywać ponad 3 godz. i przebyć w tym czasie odległość 550 km.

Kolejny helikopter, AB-212 S5-HPB, zabiera 2 pilotów i 13 pasażerów. Wznosi się na wysokość 6 km i może zawisnąć nawet 4 km nad ziemią. Rozwija maksymalną prędkość 220 km/h i zużywa aż 250-300 l paliwa w ciągu godziny lotu. Wyposażony jest w kołowrotek ze stalową liną i reflektor szperacz.

Najnowszym z helikopterów słoweńskiej policji jest AB-412 S5-HPA, który może zabrać 3 pilotów i 12 pasażerów. Jego maksymalna prędkość to 260 km/h, a pułap, który osiąga, to prawie 6 km. Helikopter ten może pozostać w powietrzu do 4 godz. bez tankowania i dlatego jest używany w ratownictwie górskim i w czasie powodzi.

Przepisy emerytalne
Warunki przejścia słoweńskich policjantów na emeryturę są generalnie takie same jak dla osób pracujących w administracji państwowej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, powinni mieć skończone 58 lat; mężczyźni muszą przepracować 40 lat, a kobiety tylko o dwa mniej.
  • Słoweńska policja - szkolenie
  • Słoweńska policja - SEP
  • Słoweńska policja
  • Słoweńska policja - radiowozy
  • Słoweńska policja - kontrola drogowa
  • Słoweńska policja - motocyklista
  • Słoweńska policja - policyjny helikopter
  • Słoweńska policja - desant na górski stok
  • Słoweńska policja - łodzie
Powrót na górę strony