Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmigłowce z videorejestratorami

Data publikacji 21.12.2010

Po raz pierwszy w Polsce policjanci wykorzystają kamerę z videorejestratorem zamontowaną na policyjnym śmigłowcu. W ten sposób zarejestrują najbardziej niebezpieczne zachowania na drodze. Obraz drogą radiową zostanie przekazany do współdziałających radiowozów.

Dziś z inicjatywy policjantów Biura Ruchu Drogowego KGP po raz pierwszy w Polsce zostaną przeprowadzone działania z użyciem nowego systemu rejestracji i przekazywania obrazu w czasie rzeczywistym za pomocą kamery z videorejestratorem zamontowanej na policyjnym śmigłowcu W-3 „Sokół”. To nowoczesne urządzenie będzie kolejnym narzędziem w walce z piratami drogowymi. Jedni z ziemi, drudzy z powietrza – wspólnie, by poprawić bezpieczeństwo na drodze. Działania dziś będą prowadzone na terenie województwa mazowieckiego, a w kolejnych dniach i tygodniach w całej Polsce.

Policyjny śmigłowiec ma możliwość rejestracji z góry wykroczeń popełnianych przez nieodpowiedzialnych kierowców. Funkcjonariusze wyłapywać będą przede wszystkim tych, którzy wyprzedzają na trzeciego, w miejscach niedozwolonych, przejeżdżają na czerwonym świetle, czy poruszają się z nadmierną prędkością - są to najczęstsze przyczyny śmiertelnych wypadków drogowych.

Zarejestrowany obraz automatycznie drogą radiową przesyłany jest do współdziałających na ziemi radiowozów. Ich zadaniem jest zatrzymanie piratów drogowych, wobec których zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Śmigłowiec z videorejestratorem jest kolejnym środkiem w skutecznym eliminowaniu z dróg brawury i braku odpowiedzialności kierowców. Wcześniej funkcjonariusze oprócz standardowych kontroli  korzystali w walce z piratami drogowymi z MCM – mobilnych centrów monitoringu. W tym przypadku, do rejestrowania zdarzeń na drodze, instalowano przenośne kamery. Obsługujący kamery funkcjonariusze byli w stałym kontakcie z pobliskimi patrolami i przekazywali im informacje o kierowcach popełniających wykroczenia.

W przypadku dzisiejszych działań, dzięki wykorzystaniu śmigłowca, patrolowany obszar jest dużo większy. Dodatkowo służba będzie bardziej bezpieczna dla samych policjantów, a kierowcom trudniej będzie ukryć swoje wykroczenia. Nie będą też w stanie wymienić się informacjami o policyjnej kontroli za pośrednictwem CB radia, bowiem duży rejon działania śmigłowca i jego prędkość sprawia, że  będzie trudny do zlokalizowania.

ks / mg

Film Śmigłowce z videorejestratorami


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Śmigłowce z videorejestratorami (format flv - rozmiar 12.19 MB)

Powrót na górę strony