Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za wymuszenia rozbójnicze

Data publikacji 21.12.2010

Policjanci ze Szczytna zatrzymali 41-letniego Piotra C., podejrzanego o wymuszenia rozbójnicze na osobach, które zaciągały u niego wysokoprocentowe pożyczki gotówkowe. Kiedy dłużnicy nie byli w stanie spłacić wierzyciela, ten poprzez zastraszanie i groźby (spalenie mienia, porwania dzieci) wymuszał od nich pieniądze. Wcześniej w ręce funkcjonariuszy wpadł wspólnik Piotra C. – 35-letni Tomasz W.

Najpierw w ręce policjantów i antyterrorystów z Olsztyna na gorącym uczynku przekazywania pieniędzy wpadł 35-letni Tomasz W. Mężczyzna został zatrzymany w jednej z pizzerii w Szczytnie. Jak się okazało był już wcześniej za wymuszenie rozbójnicze przy użyciu noża. 35-latek usłyszał zarzut wymuszenia rozbójniczego i trafił na trzy miesiące do aresztu.

Tym razem policjanci zatrzymali wspólnika Tomasza W. - 41-letniego Piotra C. ze Szczytna.

Z ustaleń pracujących nad sprawą policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu ze Szczytna wynika, że sprawcy nawiązywali kontakt z osobami, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, proponując im wysokoprocentową pożyczkę gotówkową. Były to umowy ustne. Od tej pożyczki sprawcy naliczali wysokie odsetki, które powodowały w krótkim okresie czasu znaczny wzrost kwoty do spłaty. W momencie gdy dłużnik nie był w stanie spłacić swojego wierzyciela, wtedy sprawcy proponowali kolejną pożyczkę gotówką na spłatę tej poprzedniej, od której ponownie rosły wysokie odsetki. Z uwagi na brak możliwości spłaty zadłużenia i wywiązania się z zaistniałej wierzytelności, sprawcy zastraszając i grożąc np. spaleniem mienia czy porwaniem dzieci, wymuszali pieniądze.

Funkcjonariusze dotarli do części pokrzywdzonych, którzy w obawie o własne życie i swoich najbliższych, nie zgłaszali tego faktu na Policję. Jedna z tych osób zaciągnęła od mężczyzn pożyczkę w wysokości 20 tysięcy złotych, która to kwota w przeciągu 6 miesięcy urosła do 120 tysięcy złotych.

Zatrzymany Piotr C. również odpowie za wymuszenia rozbójnicze. Mężczyzna trafił na 2 miesiące do aresztu. Trwa prokuratorskie śledztwo.

Obu zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony