Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe alcoscany w podkarpackiej Policji

Data publikacji 22.12.2010

Alcoscany - z tych nowoczesnych wskaźników korzystają policjanci ruchu drogowego. Ich użycie znacznie skraca czas kontroli drogowych i sprawia, że policjanci są w stanie sprawdzić znacznie więcej kierujących. Tylko w minioną sobotę, w ciągu jednego dnia podczas działań "Alkohol i narkotyki" podkarpaccy policjanci skontrolowali ponad 3 tys. kierowców - 39 z nich piło wcześniej alkohol.

Alcoscan wykrywa alkohol bez potrzeby dmuchania przez określony czas w sondę urządzenia. Reagują na zapach, wystarczy zbliżyć je do twarzy badanego, by uzyskać wstępną diagnozę. Wstępną, bo w przypadku testu z wynikiem pozytywnym (kierujący może być pod wpływem alkoholu) policjanci muszą poddać go badaniu alkomatem bądź alkotestem. Te mierniki określają
stężenie alkoholu w organizmie.

Alcoscany są niezastąpione podczas zmasowanych akcji kontrolnych takich jak np. "trzeźwe poranki" - zobacz informacje o działaniach z listopada i sierpnia 2010 r.

Podkarpaccy policjanci prowadząc działania "Alkohol i narkotyki" tylko w ciągu jednego dnia skontrolowali 3084 kierowców. Jak się okazało spośród wszystkich skontrolowanych osób 39 kierowców wcześniej piło alkohol - 14 kierujących było w stanie po użyciu alkoholu, 25 w stanie nietrzeźwości.

(KWP w Rzeszowie / mw)
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.18 MB)

Powrót na górę strony