Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli 13 mln tabletek

Data publikacji 16.03.2007

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Stołecznej Policji zabezpieczyli w jednym z magazynów na Bemowie ponad 13 milionów tabletek leku, który był oferowany do sprzedaży bez stosownych zezwoleń. Wartość ponad 137 tys szt. opakowań leku oszacowano na ok. 3.500.000 zł.

Wczoraj policjanci z warszawskiego Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją razem z funkcjonariuszem Izby Celnej w Warszawie zabezpieczyli w jednej z hurtowni farmaceutycznych znajdujących się na warszawskim Bemowie lek, który zawiera w swoim składzie substancje pozyskane z pławikonika (Hippocampus spp.), który jest okazem CITES.

Gatunek ten został od 15.05.2004 roku objęty „załącznikiem” przepisów unijnych i w związku z tym wymaga zezwolenia importowego CITES na wwóz na teren obszaru Unii Europejskiej. Jak wstępnie ustalono, wspomniana firma importowała lek nie posiadając stosownego zezwolenia. W trakcie przeszukania pomieszczeń policjanci znaleźli ponad 137 tyś. szt. opakowań leku o wartości ok. 3.500.000zł.

Wszystkie szczegóły dotyczące tej sprawy wyjaśni dochodzenie prowadzone przez funkcjonariuszy z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Stołecznej Policji. Jest to pierwsza tego typu sprawa prowadzona w Polsce, która dotyczy leków.

Przypomnijmy nie każdy kupujący wie o tym, że nabywając pewne gatunki fauny i flory popełnia przestępstwo. Chodzi tu o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich zwierząt. To prawo dotyczy także pochodnych tych okazów. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, osoba posiadająca dany okaz musi mieć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają legalność danego zwierzęcia. Za posiadanie takich okazów, które nie mają dokumentów, grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Powrót na górę strony