Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakończono śledztwo przeciwko “wnuczkom”

Data publikacji 03.01.2011

Śląscy policjanci zakończyli właśnie śledztwo przeciwko dwóm “wnuczkom”. Podając się za krewnych w potrzebie, oszuści wyłudzali od starszych osób kwoty od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W sumie ich łupem padło prawie 900 tys. złotych. Podejrzanym przedstawiono aż 66 zarzutów i podjęto 55 umorzonych postępowań. Teraz w więzieniu mogą spędzić nawet 8 lat.

Policjanci z KWP w Katowicach, zwalczający przestępczość przeciwko mieniu, zakończyli właśnie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowa w Gliwicach śledztwo przeciwko dwóm osobom podejrzanym o oszustwa metodą na tzw. wnuczka. Zatrzymani do sprawy to dwaj mężczyźni, mieszkańcy Zabrza i Katowic, w wieku 22 i 46 lat.

Najczęściej oszuści swoje ofiary wyszukiwali w książce telefonicznej. Uwagę zwracali na imiona od dawna już nie nadawane dzieciom - mogło to świadczyć o podeszłym wieku potencjalnych ofiar. Na miejscu starali się potwierdzić, czy rzeczywiście ich wybór padł na ludzi starszych. Później scenariusz był już zawsze podobny. Telefonując do nich, przedstawiali się jako krewni w potrzebie. Chcieli szybko pożyczyć pieniądze na okazyjny zakup samochodu, działki, domu, czy mieszkania. W przypadku uzyskania zgody, po pieniądze wysyłali “znajomego”. Kwoty, na jakie udało się im oszukać wielu łatwowiernych, wahały się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Przestępcy w ten sposób łącznie wyłudzili prawie 900 tysięcy złotych. Oszuści działali od 2009 r. na terenie województw: śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i pomorskiego.

Pierwszy z nich wpadł w Miasteczku Śląskim, bezpośrednio po odbiorze pieniędzy od osoby oszukanej na ponad 13 tys. złotych. Drugi został zatrzymany później - w trakcie prowadzonych czynności śledczych.

Łącznie przedstawiono im aż 66 zarzutów i podjęto 55 wcześniej umorzonych postępowań. Wobec sprawców zastosowano tymczasowe areszty, a teraz ich sprawa trafi z aktem oskarżenia do sądu. Podejrzanym grozi kara nawet 8 lat więzienia.

(KWP w Katowicach/js)
 

Film Zakończono śledztwo przeciwko “wnuczkom”

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zakończono śledztwo przeciwko “wnuczkom” (format flv - rozmiar 4.04 MB)

Powrót na górę strony