Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili około 5,5 mln złotych

Data publikacji 17.01.2011

Policjanci Komendy Stołecznej zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 15 osób podejrzanych o oszustwa leasingowe. Przedstawiono im zarzuty popełnienia 78 przestępstw, w tym: zorganizowania i kierowania grupą przestępczą, udziału w grupie przestępczej, wyłudzenie około 5,5 mln złotych, prania pieniędzy, fałszowania dokumentacji, przerabiania znaków identyfikacyjnych, wywieranie groźbą wpływu na wyjaśnienia współpodejrzanych. Akta sprawy liczące kilkadziesiąt tomów trafiły już z aktem oskarżenia do sądu.

Wydział do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Stołecznej Policji zakończył prowadzone od 2008 roku pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Wola śledztwo w sprawie usiłowania wyłudzenia leasingu w siedzibie jednego z warszawskich banków oraz usiłowania wyłudzenia leasingu na kontenery. W trakcie realizacji sprawy zatrzymano dwóch prezesów spółki leasingobiorcę oraz dostawcę przedmiotu leasingu.

Funkcjonariusze prowadzący postępowanie przygotowawcze nie skupiali się wyłącznie na ustalonych na początku przestępstwach. Dzięki dokładnej analizie dokumentacji, sprawdzeniom, analizie powiązań osobowych w spółkach ustalono, że proceder przestępczy trwał od dłuższego czasu i miał formę zorganizowanej działalności przestępczej. Sprawcy na podstawie sfałszowanych dokumentów wyłudzali środki finansowe z tytułu umów leasingowych w różnych firmach. Zdarzało się i tak, że przedstawiali w wielu firmach leasingowych te same przedmioty z przerabianymi numerami identyfikacyjnymi. Aby stworzyć pozory legalnej działalności nabywali spółki na podstawione osoby, tzw. „słupy”.

Zebrany przez śledczych materiał pozwolił na zatrzymanie łącznie 15 osób biorących udział w przestępstwach. Przedstawiono im zarzuty popełnienia 78 przestępstw, w tym: zorganizowania i kierowania grupą przestępczą, udziału w grupie przestępczej, wyłudzenia prawie 5,5 mln złotych, prania pieniędzy, fałszowania dokumentacji, przerabiania znaków identyfikacyjnych, wywierania groźbą wpływu na wyjaśnienia współpodejrzanych. Wobec podejrzanych zastosowano policyjny dozór, a dodatkowo wobec dwóch prezesów - zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe. Prokurator wystąpił już do sądu z aktem oskarżenia wobec podejrzanych.

(KSP / mw)

Powrót na górę strony