Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znieważyli miejsce spoczynku zmarłych

Data publikacji 18.01.2011

Policjanci z KWP w Szczecinie ujawnili szczątki niemieckich żołnierzy pochodzące z II wojny światowej, które porozrzucane były przy nowo budowanej drodze na wybrzeżu rewalskim. Okazało się, że pracownicy firmy budowlanej podczas prac zniszczyli masowy grób, znieważając w ten sposób miejsce pochówku.

Osoba, która spacerowała w pobliżu budowanej drogi, zawiadomiła policję o tym, że są tam porozrzucane kości ludzkie. Sprawą zajęli się policjanci kryminalni z KWP w Szczecinie. Równocześnie o zdarzeniu powiadomiony został Zakład Medycyny Sądowej. Po przyjeździe na miejsce funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie.

Na odcinku około stu metrów, na poboczu budowanej drogi znajdowały się porozrzucane ludzkie kości. W wyniku oględzin miejsca zdarzenia ustalono, że szczątki pochodzą z niezewidencjonowanej wspólnej mogiły, w której pochowani byli niemieccy żołnierze walczący w czasie II wojny światowej.

Ustalono, że pracownicy firmy budowlanej w czasie prac przy nowej drodze odkryli grób. Zamiast powiadomić o tym właściwą instytucję, zniszczyli go i kontynuowali budowę.

Szczątki zostały zabezpieczone i przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej celem przeprowadzenia dalszych badań. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Gryficach.

Za znieważenie zwłok i miejsca spoczynku zamarłych grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

(KWP w Szczecinie/js)
 

Powrót na górę strony