Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia dla byłego funkcjonariusza aresztu

Data publikacji 27.01.2011

We wtorek Prokurator Apelacyjny skierował do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze akt oskarżenia przeciwko Adamowi K. - byłemu funkcjonariuszowi Służby Więziennej Aresztu Śledczego w Zielonej Górze. Mężczyzna jest oskarżony o to, że przyjął pieniądze za wniesienie do aresztu śledczego telefonów komórkowych i przekazanie ich przebywającej tam osobie.

Od kwietnia 2008 r. policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., wspólnie z Wydziałem V ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na terenie całego kraju, zajmującej się kradzieżą samochodów. Szefowie tej grupy w trakcie odbywania długoletnich kar pozbawienia wolności za pomocą telefonów komórkowych, z jednego z aresztów śledczych na terenie województwa lubuskiego, kierowali grupą przestępczą.

W trakcie prowadzonego śledztwa jednym z priorytetów stało się ustalenie, w jaki sposób przestępcy wchodzili w posiadanie telefonów. Jak ustalono w toku śledztwa, oskarżony w okresie od października do grudnia 2007 r. jako funkcjonariusz służby więziennej przyjął co najmniej 2500 złotych za  wniesienie do Aresztu Śledczego w Zielonej Górze telefonów komórkowych dla osoby odbywającej tam karę pozbawienia wolności.

Telefony były używane do kontaktowała się z osobami przebywającymi na wolności i kierowania w ten sposób zorganizowaną grupą przestępczą działającą na terenie województwa lubuskiego. Grupa była odpowiedzialna za przestępstwa przeciwko mieniu, w tym kradzieże samochodów, paserstwo, przerabianie numeracji identyfikacyjnej pojazdów i wprowadzanie ich do legalnego obrotu gospodarczego.

Oskarżonemu Adamowi K. za zarzucone przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

(KWP w Gorzowie Wlkp.)

Powrót na górę strony