Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okradali Skarb Państwa

Data publikacji 01.02.2011

5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pomoc w oszustwach skarbowych zatrzymali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Jest to kolejny etap prowadzonego śledztwa, dotyczącego oszustw skarbowych. W kwietniu ubiegłego roku policjanci z komendy wojewódzkiej zatrzymali 9 osobową grupę, której działalność naraziła Skarb Państwa na wielomilionowe straty finansowe. Sprawa jest rozwojowa.

Analiza zebranego materiału dowodowego i skuteczna współpraca funkcjonariuszy Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego i Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą oraz innych wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach doprowadziła do wykrycia przestępczej działalności i zatrzymania kolejnych osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej.

Do zatrzymań doszło w miejscach zamieszkania podejrzanych, w województwie świętokrzyskim. W ręce funkcjonariuszy wpadło 5 mężczyzn w wieku od 24 do 52 lat. Są oni podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pomoc w oszustwach skarbowych.

Ustalenia śledczych wskazują, że grupa swą przestępczą działalność prowadziła w okresie od 2007 r. do marca 2010 roku.

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło w kwietniu 2010 roku. Osoby pochodzące z czterech województw tj. świętokrzyskiego, śląskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego pod przykrywką prowadzonych zarejestrowanych, legalnych działalności gospodarczych, tworzyły fikcyjne dokumenty transakcyjne poświadczające obrót złomem metali kolorowych, tworząc tym samym wzajemną, tzw. sieć zależności podmiotów gospodarczych.

Z szacunków wynika, że na podstawie tak sfałszowanej dokumentacji i złożonych deklaracji podatkowych, członkowie grupy przestępczej narazili Skarb Państwa na uszczuplenie podatku od towarów i usług na około 20 mln złotych. Dzisiaj, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, z tytułu przestępczej działalności grupy, śledczy szacują straty na kwotę blisko 40 milionów złotych.

Z ustaleń policjantów wynika, że w proceder zamieszanych jest o wiele więcej podmiotów gospodarczych i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

(KWP w Kielcach / mw)
 

Powrót na górę strony