Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z wielkim sercem

Data publikacji 02.02.2011

Pomagali dzieciom z hospicjum, sierotom i powodzianom. Urzeczywistniali marzenia, organizowali zbiórki darów i akcje oddawania krwi. Działają społecznie od 3 lat, a już mogą się poszczycić wieloma osiągnięciami. Mł. asp. Maciej Sójka i st. asp. Adam Fred są nie tylko policjantami, ale również wolontariuszami.

Gdy południe Polski nawiedziła powódź, natychmiast zorganizowali zbiórkę darów dla osób dotkniętych żywiołem. W ciągu kilku dni zebrali ponad 500 litrów wody oraz inne dary, które przekazali najbardziej potrzebującym. Pomogli także zrealizować marzenie ciężko chorego Krystiana, który chciał zostać policjantem. Są w stałym kontakcie m.in. z Pomorskim Hospicjum Dla Dzieci i Domem Małego Dziecka i nie raz, gdy zaszła potrzeba, organizowali zbiórki najpotrzebniejszych artykułów i pieniędzy. Przed świętami w strojach mikołajów odwiedzili Dom Małego Dziecka w Gdańskiej Oliwie i przekazali zebrane podczas zbiórki zabawki i żywność.

Tylko w 2010 roku zorganizowali liczne akcje honorowego krwiodawstwa, w trakcie których zebrali ponad 60 litrów krwi. Na potrzeby pacjentów dziecięcego oddziału hematologicznego zbierali także specjalnie selekcjonowaną krew, z której później przygotowano preparaty lecznicze.

Dzisiaj z rąk Dyrektora Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci – Waldemara Wolniakowskiego i nadinsp. Krzysztofa Gajewskiego - Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku odebrali serdeczne podziękowania za swoją działalność i indywidualne zaangażowanie. Jak podkreślał dyrektor hospicjum, dzięki takim ludziom jak oni, dzieci kochają Policję.

Motywacja do działania w wypadku każdego z nich jest inna. Mł. asp. Maciej Sójka od zawsze chciał pomagać ludziom. Dlatego wstąpił do Policji i dlatego zaczął honorowo oddawać krew. Służy od 1993 roku, od tego samego roku jest honorowym dawcom krwi, a od 2004 Prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Oddziale Prewencji Policji w Gdańsku. W sumie oddał już ponad 50 litrów krwi. Z kolei st. asp. Adam Fred w 2006 roku miał poważny wypadek samochodowy. Jak mówi, wtedy życzliwi ludzie pomogli mu wrócić do zdrowia i do pracy. Teraz sam chce pomagać innym, by w ten sposób spłacić dług wdzięczności. W Policji służy od 1991 roku, od początku w Oddziale Prewencji Policji w Gdańsku. W czasie służby uratował życie dwóm samobójcom.

(KWP w Gdańsku/js)
 

Powrót na górę strony