Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak Bonnie i Clyde

Data publikacji 11.02.2011

Policjanci ze Skierniewic i Łodzi zatrzymali kobietę i mężczyznę, którzy od września 2010 roku dokonali 7 napadów i 2 usiłowań napadów na placówki bankowe i sklepy jubilerskie w kilku województwach. Sprawcy usłyszeli już zarzuty i wystąpiono do sądu z wnioskiem o ich tymczasowe aresztowanie. Za rozbój grozi im kara pozbawienia wolności do 12 lat.

Działali jak filmowa para Bonnie i Clyde – ona stała na czatach, w czasie, gdy on terroryzował personel przedmiotem przypominającym broń palną i kradł pieniądze oraz złote wyroby jubilerskie. Zdobyte w ten sposób łupy pozwalały im wieść spokojne życie w domu jednorodzinnym w gminie Sokoły w województwie podlaskim. To właśnie tam zatrzymali ich kryminalni.

27 października 2010 roku miał miejsce napad na bank w centrum Skierniewic. Około godziny 14.25 do palcówki wszedł zamaskowany mężczyzna. Przedmiotem przypominającym pistolet sterroryzował kasjerkę i zażądał wydania pieniędzy. Zgarnął do worka kilka tysięcy złotych i zbiegł. Do podobnych przestępstw doszło także 30 września w Piotrkowie Trybunalskim i 17 listopada w Łowiczu.

Typowaniem sprawców zajęli się policjanci z właściwych miejscowo komend miejskich i powiatowych wpierani przez kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. W czasie przeglądania zapisu monitoringu zabezpieczonego po napadzie w Skierniewicach policjanci zwrócili uwagę na kobietę, która znajdowała się przez bankiem w chwili przestępstwa. Podobna osoba pojawiła się także przed bankiem w Piotrkowie Trybunalskim, który obrabowano we wrześniu. Skierniewiccy kryminalni przypuszczali, że kobieta „stała na czujce” i była w zmowie z napastnikiem. Uzyskali też informację o prawdopodobnym miejscu przebywania kobiety. Wówczas zwrócono się do Prokuratury Rejonowej w Piotrkowie Trybunalskim o wydanie zgody na publikację wizerunku kobiety. Dzięki współpracy z mediami zdjęcia kobiety obiegły kilka województw. To był prawdziwy przełom w śledztwie – w kilkadziesiąt godzin po publikacjach prasowych - kryminalni uzyskali informację o tym, kim jest „tajemnicza” kobieta.

W ten sposób stróże prawa dotarli do 31-letniej kobiety i jej partnera mieszkających w domu jednorodzinnym w gminie Sokoły w województwie podlaskim. 9 lutego policjanci zatrzymali podejrzewanych i przewieźli ich do Skierniewic. Jeszcze tego samego dnia odbyły się przesłuchania. Śledczy ustalili, że 31-letnia kobieta i jej partner są sprawcami napadu na bank w Skierniewicach. Z zebranego materiału dowodowego wynika też, że mają na swoim koncie napady na banki w Piotrkowie Trybunalskim, Łowiczu, Poznaniu i Skarżysku Kamiennej, napady na placówki jubilerskie w Sokółce i w Białymstoku oraz usiłowania napadów na banki w Żyrardowie i Suwałkach.

W czasie przeszukania domu znaleziono 379 sztuk złotej biżuterii – łańcuszki, kolczyki, pierścionki, obrączki i przywieszki, 16 tysięcy złotych w gotówce oraz broń. Zabezpieczono także perukę i odzież, którą sprawcy najprawdopodobniej zakładali, szykując się do kolejnych napadów, a także 6 telefonów komórkowych i laptop.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Skierniewicach przedstawił obojgu zatrzymanym zarzuty i wystąpił do sądu z wnioskiem o ich tymczasowe aresztowanie. W najbliższym czasie podejrzani usłyszą kolejne zarzuty bowiem Prokuratura Rejonowa w Skierniewicach podejmie postępowania przygotowawcze w sprawach dotychczas nie wykrytych, a dokonanych przez nich napadów. Za popełnione przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności do 12 lat.

(KWP w Łodzi/js)
 

Powrót na górę strony