Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymanie inspektorów budowlanych

Data publikacji 11.02.2011

Dwóch inspektorów Powiatowego Inspektoratu Budowlanego z Janowa Lubelskiego zatrzymali policjanci z Lublina. 41-letni Andrzej O. i 55 letni Zenon N. doprowadzeni zostali do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Podejrzanym przedstawiono w sumie 12 zarzutów związanych z ich pracą zawodową. Jak ustalili śledczy, inspektorzy w celu osiągnięcia korzyści dokonywali m.in. legalizacji samowoli budowlanych, wstrzymywali zarządzone czynności kontrolne, a także tworzyli fikcyjne dokumenty związane z procesem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W 2009 r. Prokuratura Okręgowa w Zamościu, na podstawie materiałów własnych Policji, wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowych przez inspektorów Powiatowego Inspektoratu Budowlanego w Janowie Lubelskim. Prowadzone postępowanie dotyczy także przyjmowania przez nich korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznych. W tym tygodniu przeszedł czas na realizację i pierwsze zatrzymania.

W miniony wtorek policjanci z Wydziału dw. z Korupcją KWP w Lublinie, wspierani przez funkcjonariuszy z KPP w Janowie Lubelskim oraz policjantów pionu kryminalnego KWP, weszli do kilkunastu mieszkań na terenie powiatu janowskiego. Czynności procesowe prowadzone były także w siedzibach Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim. Do działań zaangażowanych zostało kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Policjanci w ciągu dwóch dni dokonali blisko 30 przeszukań, przesłuchali kilkanaście osób, w tym pracowników powiatowego inspektoratu, inwestorów i kierowników prowadzonych na terenie powiatu budów. Śledczy zabezpieczyli tysiące dokumentów dotyczących kilkudziesięciu inwestycji budowlanych zakończonych lub aktualnie prowadzonych na terenie powiatu janowskiego.

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 41 i 55 lat. Jak ustalono, Andrzej O. oraz Zenon N., pełniąc funkcję inspektorów Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dopuścili się szeregu naruszeń prawa. Podejrzanym wstępnie przedstawiono 12 zarzutów dotyczących wykonywania przez nich obowiązków służbowych. W zamian za otrzymywane łapówki inspektorzy dokonywali m.in legalizacji samowoli budowlanych, wstrzymywali zarządzone czynności kontrolne, a także tworzyli fikcyjne dokumenty związane z procesem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Przedstawione zarzuty sięgają 2008 roku. Aktualnie śledczy analizują zabezpieczoną dokumentację. Trwa szacowanie kwot, jakie podejrzani mogli przyjąć w zamian za działanie związane z przekroczeniem przez nich uprawnień lub niedopełnienie obowiązków.

Podczas prowadzonych czynności policjanci dokonali tymczasowego zajęcia mienia ruchomego w postaci dwóch samochodów osobowych o wartości 45 tys. zł oraz środków pieniężnych w kwocie blisko 4000 euro.

Wczoraj wobec jednego z podejrzanych, 41-letniego Andrzeja O., zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego oraz zawieszono w wykonywaniu obowiązków służbowych. Dzisiaj z wnioskiem o areszt doprowadzony zostanie do Sądu Rejonowego w Zamościu 55-letni Zenon N. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak mówią policjanci ta sprawa ma charakter rozwojowy. Z pewnością wkrótce dojdzie do kolejnych zatrzymań.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony