Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Alfy romeo dla stołecznej policji

Data publikacji 11.02.2011

Dziś stołeczni funkcjonariusze zasiądą za kierownicą nowych radiowozów. Alfy romeo trafią do wszystkich komend powiatowych, trzy auta otrzyma też wydział ruchu drogowego KSP. Pojazdy są wyposażone w homologowane videorejestratory oraz radary. Będą służyły policjantom w ściganiu piratów drogowych na najniebezpieczniejszych drogach o dużym natężeniu ruchu.

Osiągają prędkość 100 km/h w około 7 sekund. Są wyposażone w homologowane video rejestratory oraz radary. Maja twardsze, sportowe zawieszenie, dzięki czemu lepiej trzymają się drogi przy większych prędkościach. 12 nowych samochodów marki Alfa Romeo 159 od dziś będą pomagały stołecznym policjantom w ściganiu piratów drogowych na najniebezpieczniejszych drogach garnizonu.

Alfa romeo to samochód z silnikiem o pojemności prawie 1,8 litra TBI, który – dzięki turbodoładowaniu – osiąga maksymalną moc 200 koni mechanicznych. Prędkość maksymalna tego radiowozu sięga 235 km/h.

Pojazdy są wyposażone w ABS, klimatyzację, poduszki powietrzne przednie i boczne, pełnowymiarowe kurtyny powietrzne boczne, centralny zamek z pilotem, autoalarm, elektrycznie opuszczane szyby przednie i tylne, elektrycznie regulowane i sterowane lusterka, dwa komplety kół (letnie i zimowe).

Samochody są utrzymane w nowej, srebrno-niebieskiej kolorystyce. Każda alfa jest wyposażona w video rejestrator, który będzie nagrywał wydarzenia z przodu i z tyłu radiowozu. Dzięki takiemu rozwiązaniu funkcjonariusze będą mogli zarejestrować wykroczenia w ruchu drogowym i karać tych, którzy łamią przepisy. W każdej alfie został też zamontowany bezprzewodowy radar "Iskra", pozwalający na pomiar prędkości samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka. Można go używać w pościgach, bo mierzy prędkość pojazdu nawet z wnętrza radiowozu. Radar pracuje w każdych warunkach atmosferycznych. Dla "Iskry" nie ma znaczenia, czy w polu jej działania jest jeden czy więcej samochodów - mierzy prędkość jednego auta w ciągu 0,17 sekundy. Oba urządzenia, video rejestrator i radar, mają homologacje.

Wyposażeniem każdego z aut jest komputer, który służył będzie m.in. do archiwizowania nagrań z video rejestratora.

Zakup przez Policję 120 nowych samochodów alfa romeo, podobnie jak zakup motocykli i furgonów, jest częścią indywidualnego projektu pn. „Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju”. Projekt, o wartości ponad 52 mln zł, realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, na mocy umowy o dofinansowanie podpisanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w dniu 28 października 2009.

(KSP / mg)

zdjęcia: Karol Jakubowski KGP
film: Marek Szałajski KGP

Pierwsze alfy wyruszają na polskie drogi - Rzeszów

Powrót na górę strony