Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Usłyszeli zarzuty kradzieży, włamania i uszkodzenia dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury

Data publikacji 14.02.2011

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o włamanie do XVIII wiecznych kapliczek znajdujących się na terenie kościoła w Głotowie pod Dobrym Miastem. Sprawcy mieli także dokonać kradzieży prawie 100 płyt posadzkowych stanowiących szczególne dobro dla kultury narodowej. Piotr L. i Jerzy T. byli już karani za podobne przestępstwa. Teraz zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w nocy z 4 na 5 lutego br. Sprawcy włamali się do trzech XVIII wiecznych kapliczek kościoła w Głotowie pod Dobrym Miastem i ukradli prawie 100 kamiennych płyt posadzkowych.

Osoby obce wzbudziły zainteresowanie mieszkańców miejscowości, którzy swoje spostrzeżenia przekazali policjantom. Początkowo proboszcz parafii nie zauważył niczego niepokojącego. Jednak po oględzinach okazało się, że zniknęły płytki stanowiące szczególne dobro dla kultury.

Po tygodniowej pracy dochodzeniowców z Dobrego Miasta, w Koszalinie, zatrzymani zostali dwaj podejrzani: 46-letni Piotr L. i 50-letni Jerzy T. Sprawcy wpadli w komisie, w którym chcieli przedłużyć wypożyczenie samochodu, który, jak wynika z ustaleń śledztwa, wykorzystali do popełnienia przestępstwa.

Podejrzani zostali przekonwojowani do Olsztyna. Tu zostali przesłuchani. Prokurator przedstawił im zarzuty kradzieży, włamania i zniszczenia dóbr stanowiących szczególne znaczenie dla kultury. Mieszkańcy woj. mazowieckiego i małopolskiego, na co dzień przebywający na terenie Niemiec, zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Policjanci nadal pracują nad sprawą, aby odzyskać dobra kultury.

Zatrzymani byli już karani za podobne przestępstwa.

Pod koniec stycznia 2010 roku policjanci z Wilcząt odnaleźli 12 sztuk zabytkowych płyt kamiennych, skradzionych z pałacu w Gładyszach. Płyty znajdowały się w jednym z krzyżackich zamków na terenie gminy Kętrzyn. Zatrzymani wówczas Piotr L. i Jerzy T. usłyszeli zarzuty kradzieży. Sprawa z aktem oskarżenia trafiła do sądu.

Pół roku później w Ornecie zarządzający klasztorem ksiądz powiadomił policjantów o kradzieży z tego budynku zabytkowych, pochodzących z XVIII w. marmurowych płytek podłogowych. Policjanci wyjaśniając okoliczności kradzieży jeszcze tego samego dnia zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o włamanie. Po przesłuchaniu Piotrowi L. i Jerzemu T. przedstawiono zarzuty paserstwa.

(KWP w Olsztynie / mw)
 

Powrót na górę strony