Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito zorganizowaną grupę handlującą podrobionymi elektronarzędziami

Data publikacji 16.02.2011

Policjanci z CBŚ zatrzymali 6 mieszkańców Opolszczyzny podejrzanych o oznaczanie podrobionymi znakami towarowymi elektronarzędzi i innych urządzeń oraz wprowadzanie ich do obrotu jako produktów oryginalnych. Zatrzymani, działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej na szkodę wielu producentów sprzętu, spowodowali straty sięgające 1 800 000 zł. Podejrzanemu 32-latkowi za kierowanie grupą przestępczą grozi do 10 lat wiezienia. Pozostałym podejrzanym za oszustwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z CBŚ pracowali nad tą sprawą od kilkunastu miesięcy. Policjanci pracujący nad sprawą ustalili, że od początku 2010 roku podejrzani sprowadzali z Niemiec wyprodukowane w Chinach elektronarzędzia i umieszczali na nich etykiety z zastrzeżonym logo firm takich jak: STIHL, HONDA, MAKITA, HUSQVARNA, BOSCH i in. Przygotowane w ten sposób elektronarzędzia sprzedawali, jako oryginalne produkty na giełdach, parkingach i w handlu obwoźnym.

1 lutego tego roku policjanci z CBŚ wraz z funkcjonariuszami z KWP w Opolu, Izby Celnej w Opolu oraz Wydziału Wywiadu Skarbowego w Opolu zatrzymali jednocześnie 5 mężczyzn w wieku od 26 do 45 lat oraz 52-letnią kobietę. Funkcjonariusze przeszukali również miejsca ich zamieszkania, zameldowania, prowadzenia działalności gospodarczej, biura rachunkowe, hale magazynowe, garaże, pomieszczenia wynajmowane przez podejrzanych oraz inne miejsca, gdzie miały znajdować się przedmioty związane z nielegalnym procederem.

W trakcie przeszukań policjanci zabezpieczyli tysiące naklejek z zastrzeżonym logo firm produkujących sprzęt techniczny, a także sprzęt elektroniczny z zastrzeżonym logo firm takich jak: MICROSOFT, INTEL i SONY. Naklejki były powycinane i przygotowane do oklejania lub naklejone na plansze. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli folie z nadrukami znaków towarowych, naświetlone klisze przeznaczone do sitodruku ze znakami firmy BOSCH, a także elektronarzędzia oznakowane podrobionymi znakami towarowymi. Zabezpieczono również kilkanaście nośników elektronicznych: komputery stacjonarne i przenośne, serwer, kilkaset płyt CD-R i DVD–R.

Policjanci zajęli tymczasowo mienie o wartości ponad 560 000 zł, w tym pieniądze, samochody oraz fabrycznie zapakowane elektronarzędzia.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego prowadzą w tej sprawie śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Śledztwo obejmuje swoim zasięgiem teren kraju i kraje Unii Europejskiej.

(KWP w Opolu/js)
 

Powrót na górę strony