Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Afera paliwowa - ciąg dalszy

Data publikacji 17.02.2011

Dwóch mężczyzn do sprawy odbarwiania oleju napędowego podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa zatrzymali w Krakowie i Zakopanem policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i PG KWP w Poznaniu, przy współpracy z kryminalnymi z KWP w Krakowie. Straty Skarbu Państwa z tytułu przestępczego procederu mogą sięgać nawet kilku milionów złotych. Do tej pory w tej sprawie zarzuty usłyszało już 19 osób, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

W kwietniu 2010 roku policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, współdziałając z funkcjonariuszami skarbowymi, zlikwidowali w Szamotułach bazę paliwową z linią technologiczną do przerabiania oleju opałowego na pełnowartościowy olej napędowy. Zatrzymano wówczas dziesięć osób bezpośrednio zaangażowanych w obsługę przepompowni paliwa oraz podejrzewanych o fałszowanie dokumentów i zorganizowanie nielegalnego procederu. Zabezpieczono ponad 140 tys. litrów paliwa.

Kolejnym etapem śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, było zabezpieczenie na początku lipca 2010 r. 85 tysięcy litrów oleju opałowego, przechowywanego w podziemnych zbiornikach na terenie magazynów paliwowych w Gostyniu. Wyniki badań potwierdziły, że został on poddany procesowi wybielenia i wprowadzenia w olej napędowy.

Tym razem do sprawy odbarwiania oleju opałowego w Krakowie i w Zakopanem policjanci z Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego i PG z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zatrzymali dwóch mężczyzn.

Jeden z zatrzymanych - 25-letni mieszkaniec Krakowa - usłyszał zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Według policyjnych ustaleń mężczyzna ten w ciągu kilku lat mógł "wyprać" prawie 25 milionów złotych. Drugi z zatrzymanych – 50-letni mieszkaniec Zakopanego był już wcześniej karany za podobne przestępstwa i handel narkotykami. Jemu również przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa.

W tej samej sprawie zarzuty usłyszała również 48-letnia mieszkanka Wałbrzycha, która obecnie odsiaduje wyrok w Zakładzie Karnym. Kobieta odpowie za pranie brudnych pieniędzy w przestępczym procederze paliwowym i działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

W śledztwie tym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz pomocnictwa w procesie sprzedaży oleju opałowego i wprowadzania go do obrotu jako oleju napędowego do tej pory usłyszało 19 osób. W stosunku do 5 osób sąd zastosował tymczasowy areszt. Śledczy oceniają, że Skarb Państwa z tytułu przestępczego procederu mógł stracić kilka milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci pracujący nad sprawą nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

(KWP w Poznaniu / mw)
 

Powrót na górę strony