Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowa jakość w policyjnej genetyce

Data publikacji 18.02.2011

Podkarpaccy policjanci od niedawna dysponują nowym urządzeniem do określania ilości i jakości DNA. Sekwenator to najnowocześniejszy sprzęt stosowany w tego typu badaniach na całym świecie. Dzięki niemu badania śladów genetycznych będą prowadzone wydajniej i szybciej, a wiele nierozwiązanych spraw sprzed lat będzie mogło zostać wyjaśnionych.

Większa wydajność, wszechstronność i czułość - to główne zalety nowego sekwenatora. Warte niemal milion złotych urządzenie służy do analizy śladów genetycznych, a jego oprogramowanie dostosowane jest do analizy w zakresie DNA określonym rezolucją Rady Unii Europejskiej i spełnia nromy ISO 17025. Ten zakup jest dużym krokiem, jeśli idzie o ekspertyzy DNA.

Sekwenator pozwala skrócić czas potrzebny do wykonania skomplikowanych badań i analiz - cały etap badań genetycznych będzie trwać nie dłużej niż 24 godziny. Urządzenie będzie też mogło badać wiele próbek jednocześnie. Użycie nowego typu odczynników umożliwia też policyjnym ekspertom prowadzenie badań przy wykorzystaniu mniejszej ilości materiału biologicznego.

Urządzenie będzie używane m.in. do ekspertyz śladów sprzed lat, w których jako materiał dowodowy występuje zdegradowany już materiał biologiczny. Dzięki temu sprawy, nawet już umorzone mają szanse na wykrycie.

(KWP w Rzeszowie / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 6.53 MB)

Powrót na górę strony