Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odbarwiali olej opałowy

Data publikacji 23.02.2011

Śląscy policjanci zakończyli dwa śledztwa, prowadzone pod nadzorem gliwickich prokuratorów, przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzającej do sprzedaży „lewe” paliwo. Jak wyliczyli śledczy, członkowie grupy wprowadzili na rynek 750 tys. litrów podrobionego oleju napędowego o wartości około 3 mln złotych. Sprawcom grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i prokuratorzy z gliwickiej Prokuratury Okręgowej ustalili, iż grupa przestępcza zajmowała się wprowadzaniem do obrotu oleju opałowego, z którego wcześniej usuwano barwnik. Paliwo trafiało do sprzedaży jako pełnowartościowy olej napędowy. Na potrzeby tego procederu przestępcy stworzyli fikcyjne firmy-słupy, z pomocą których sprzedawali gotowy produkt odbiorcom i wprowadzali do sprzedaży detalicznej m.in. na stacjach paliw.

Aktem oskarżenia objęto 24 osoby w wieku od 25 do 56 lat, mieszkańców województwa śląskiego i opolskiego. Sprawcom przedstawiono łącznie 81 zarzutów popełnienia przestępstw gospodarczych i skarbowych w latach 2006-2007, w związku z wprowadzeniem do obrotu odbarwionego oleju opałowego. Według ustaleń śledczych do sprzedaży mogło trafić około 750 tys. litrów paliwa o szacowanej wartości prawie 3 mln złotych.

Podczas prowadzonego śledztwa policjanci zajmujący się sprawą zabezpieczyli na poczet przyszłych kar samochody, wartościowe przedmioty  oraz gotówkę sprawców o łącznej wartości ponad ćwierć miliona złotych.

Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 8 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / mg)

Powrót na górę strony