Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani członkowie "Pruszkowa"

Data publikacji 24.02.2011

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali sześciu mężczyzn, podejrzanych o udział w zorganizowanej i zbrojnej grupie przestępczej działającej w Małopolsce i na Mazowszu. Akcję zatrzymania przeprowadzono w Warszawie, Piasecznie i w najbliższych okolicach tych miast. Dodatkowo zarzuty udziału w grupie usłyszeli dwaj kolejni mężczyźni, już tymczasowo aresztowani w innych postępowaniach. Za zarzucane im przestępstwa mogą spędzić do 10 lat w więzieniu. Sprawa jest rozwojowa.

Grupę tę rozpracowywali oficerowie CBŚ we współpracy ze śledczymi z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Z zebranych w śledztwie informacji wynika, że od 1999 roku członkowie pruszkowskiej zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, wspólnie z członkami podgrup przestępczych z województwa mazowieckiego, wymuszali od przedsiębiorców haracze oraz porywali majętne osoby dla okupu.

Ustaleni sprawcy – mężczyźni w wieku od 40 do 60 lat z Warszawy i okolicznych miejscowości – pod kierownictwem Leszka D. ps. “Wańka”, Mirosława D. ps. “Malizna” oraz Sławomira S. ps. “Krakowiak” dopuścili się wymuszeń na łączną kwotę co najmniej 780 tys. zł, na szkodę osób prowadzących działalność gospodarczą.

Jeden z kierowników podgrupy funkcjonującej w tej strukturze - Robert R. - w 2001 roku został zastrzelony w wyniku porachunków grup przestępczych.

Wobec 8 podejrzanych katowicki sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań, a wobec kolejnego namierzonego członka grupy, który zgłosił się na wezwanie, dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu.

Dwóm mężczyznom na obecnym etapie śledztwa przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną pruszkowską grupą przestępczą - Sławomirowi S. ps. Krakowiak oraz Mirosławowi D. ps. Malizna oraz 7 kolejnym podejrzanym udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym.

Policjanci i prokuratorzy na poczet przyszłych kar majątkowych tymczasowo zajęli także mienie podejrzanych o łącznej wartości ok. 100 tys. złotych. Za popełnione przestępstwa może im grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Dotychczas w śledztwie 53 podejrzanym przedstawiono 147 zarzutów popełnienia przestępstw, zastosowano łącznie 40 aresztów tymczasowych oraz 12 dozorów policji. Sprawa ma charakter rozwojowy - stróże prawa planują kolejne zatrzymania i doprowadzenia osób podejrzanych z aresztów śledczych i zakładów karnych, celem ogłoszenia zarzutów popełnienia przestępstw.

(KWP w Katowicach / mw)
 

Powrót na górę strony