Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Internecie zamówiła prawo jazdy, została oszukana

Data publikacji 24.02.2011

Kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który w Internecie oferował możliwość kupienia prawa jazdy na wszystkie kategorie bez zdawania egzaminów. Jedną z osób, która skusiła się na wymarzone „prawko”, była 20-latka ze Szczytna. Kobieta za dokument zapłaciła 2200 złotych. Policjanci odzyskali pieniądze zainwestowane przez zgłaszającą.

Wczoraj około godziny 11.00 do komedy policji w Szczytnie zgłosiła się 20-letnia mieszkanka Szczytna. Kobieta opowiedziała policjantom, jak została oszukana. Około tygodnia temu dowiedziała się, że przez Internet można kupić prawo jazdy. Na jednej ze stron w sieci znalazła ogłoszenie „załatwię prawo jazdy przez urząd, legalnie, wszystkie kategorie, bez zdawania egzaminów”. 20-latka skusiła się. Mężczyzna poprosił, aby klientka wysłała mu kopię dowodu osobistego. Kobieta za dokument miała zapłacić przy odbiorze - 2200 złotych. Wczoraj, kiedy 20-latka otworzyła paczkę, za którą zapłaciła, bardzo się zdziwiła. Zamiast wymarzonego „prawka”, otrzymała gazetę. Policjanci szybko zareagowali i zdążyli odzyskać zainwestowane przez kobietę pieniądze.

Trwają czynności, które mają doprowadzić policjantów do sprawcy oszustwa. Jeżeli okaże się, że mężczyzna jest winny przestępstwa, to grozić mu może za to kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypomnieli także pokrzywdzonej mieszkance Szczytna o legalnej drodze zdobycia uprawnień do kierowania autem i konsekwencjach z tego wynikających – wiedzy, umiejętności, a także bezpieczeństwie na drodze. Ewentualne używanie prawa jazdy zdobytego przez Internet może spowodować, że zamiast egzaminacyjnego stresu, nielegalny kierowca usłyszy zarzuty i wyrok skazujący na kilka lat pozbawienia wolności.

Przy transakcjach przez Internet zachowaj ostrożność. Policjanci radzą:

* Zachowaj ostrożność, szczególnie przy tzw. super okazjach. Warto sprawdzić sprzedającego, nie tylko poprzez sprawdzenie jego poprzednich aukcji i opinii o nim, ale i również dzwoniąc na podany w jego danych numer kontaktowy.
* Nie warto się śpieszyć. Gdy licytujesz poczekaj do pełnego zakończenia aukcji zanim przelejesz pieniądze na podany rachunek. Gdy dostajesz e-mail o wygraniu aukcji warto sprawdzić, czy pochodzi on od rzeczywistego sprzedającego, a nie od oszusta, który posługuje się podobnym nickiem i tuż przed zakończeniem aukcji wysyła do licytujących informacje o wygraniu aukcji z jednoczesnym podaniem swojego numeru konta. Podekscytowanie, pośpiech i szybka chęć posiadania rzeczy powodują, iż pokrzywdzeni nie sprawdzają komu tak naprawdę wysyłają pieniądze.
* Nie warto brać udziału w transakcjach poza aukcją - szczególnie w przypadku zagranicznych serwisów aukcyjnych.
* Sprawdź czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze rzeczy. To zwiększa jego wiarygodność.
* Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępu. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. poprzez klikniecie w linkach zawartych w wiadomościach przysyłanych poczta e-mail.
* W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego. Jeżeli zostałeś ofiarą oszustów, poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu oraz po zebraniu dokumentów związanych z transakcją zgłoś się na Policję.

(KWP w Olsztynie/js)
 

Powrót na górę strony