Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Karuzela II” - cios w internetowych pedofili

Data publikacji 25.02.2011

64 komputery, w tym laptopy, 49 wymiennych dysków twardych, ponad 2600 płyt CD/DVD, 21 pendrive'ów, kasety VHS i karty pamięci oraz 38 zatrzymanych osób – to efekt policyjnej realizacji o kryptonimie „Carrosell II” wymierzonej przeciwko internetowym pedofilom. Jak podkreślają funkcjonariusze Biura Kryminalnego KGP, sprawa jest rozwojowa.

Do policjantów Wydziału ds. Przestępczości Kryminalnej BK KGP wpłynęły informacje przekazane przez Biuro Interpolu w Brazylii o użytkownikach sieci, którzy mogli być zamieszani w rozpowszechnianie plików o treści pedofilskiej. Z ustaleń funkcjonariuszy brazylijskich wynikało, że przekazywanie tych treści miało miejsce w sieci P2P (peer to peer) i na podstawie zgromadzonych danych ustalili kilka tysięcy adresów IP z całego świata, w tym kilkadziesiąt z Polski. Przekazane materiały trafiły do Wydziału Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości BK KGP. Policjanci ustalili 59 użytkowników Internetu, którzy mogli być zamieszani w proceder wymiany między sobą plików z treściami pedofilskimi. Adresy rozsiane były po całym kraju.

Materiały dowodowe w tej sprawie zostały przesłane do 15 komend wojewódzkich i komendy stołecznej. Następnym krokiem było zorganizowanie i skoordynowanie działań obejmujących cały kraj tak, aby osoby podejrzewane o przekazywanie sobie nielegalnych treści nie miały możliwości kontaktowania się ze sobą. Funkcjonariusze Wydziału ds. Przestępczości Kryminalnej BK KGP opracowali plan realizacji o kryptonimie „Carrosell II” (Karuzela II), która została przeprowadzona 23 lutego.

Tego dnia kilkudziesięciu funkcjonariuszy w całym kraju weszło do 40 domów, mieszkań oraz siedzib firm. W rezultacie tych działań policjanci zabezpieczyli 64 komputery, w tym laptopy, 49 wymiennych dysków twardych, ponad 2600 płyt CD/DVD, 21 pendrive'ów, kasety VHS i karty pamięci. W sumie funkcjonariusze zatrzymali 38 osób. 2 osoby już usłyszały zarzuty.

Zabezpieczony w trakcie realizacji operacji „Carrosell II” sprzęt komputerowy posłuży do dalszych czynności procesowych i zostanie poddany oględzinom przez biegłych sądowych z zakresu informatyki pod kątem zawartości treści pedofilskich. Po tych czynnościach możliwe będzie postawienie zarzutów właścicielom bądź użytkownikom sprzętu komputerowego.

Jak podkreślają policjanci z Wydziału ds. Przestępczości Kryminalnej Biura Kryminalnego KGP sprawa jest rozwojowa i nie wykluczają dalszych zatrzymań. Za rozpowszechnianie, udostępnianie i przechowywanie pornografii z udziałem osoby małoletniej grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

kj

  • fot. KWP w Gdańsku
  • fot. KWP w Gdańsku
  • fot. KWP w Gdańsku
  • fot. KWP w Białymstoku
  • fot. KWP w Białymstoku
  • fot. KWP w Białymstoku
  • fot. KWP w Szczecinie
  • fot. KWP w Szczecinie

Film KWP Białystok


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik KWP Białystok (format flv - rozmiar 6.53 MB)

Film KWP Gdańsk


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik KWP Gdańsk (format flv - rozmiar 4.17 MB)

Powrót na górę strony