Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani sprawcy napaści na starsze osoby

Data publikacji 25.02.2011

Policjanci z Komisariatu v Policji w Łodzi wytypowali i zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w lutym br. aż sześć razy napadli na mieszkańców Łodzi. Ofiarami sprawców były zwykle osoby w podeszłym wieku, a ich łupem padały pieniądze i dokumenty. Obaj podejrzani usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. Za rozbój grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

W okresie od 5 do 18 lutego br. w Łodzi doszło do 6 rozbojów, których ofiarami padli starsi ludzie. 5 lutego około godziny 16.10 na ul. Staszica 76-letni mężczyzna został pobity i skopany przez dwóch mężczyzn, którzy następnie skradli mu saszetkę z dokumentami i pieniędzmi. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami –trafił do szpitala. Dwa dni później – 7 lutego u zbiegu ulic Emilii Plater i Sucharskiego 75-letni łodzianin wymieniał koło w swoim samochodzie. On również padł ofiarą rabusiów – pobity stracił dokumenty i 200 złotych. Dwa kolejne przestępstwa miały miejsce 15 lutego. Około godziny 14.15 na ul. Marysińskiej do klatki schodowej w ślad za 82-letnią kobietą weszli dwaj mężczyźni. Przewrócili ją i wyrwali torebkę, w której znajdowały się okulary, dokumenty i 60 złotych. Do następnego ataku doszło o godzinie 14.50 w parku u zbiegu ulicy Sucharskiego i Staszica. 58-letnia mieszkanka Łodzi została przewrócona – bandyci wyrwali jej torebkę i zrabowali 600 złotych oraz dokumenty. 18 lutego o godzinie 9.50 - na ulicy Reja sprawcy przewrócili 76-letnią kobietę i skradli jej torebkę z pieniędzmi i dokumentami. Natomiast około godziny 12.40 na tej samej ulicy zaatakowana została 83-letnia staruszka. Napastnicy po przewróceniu ofiary, odcięli jej torebkę zawieszoną na pasku, w której znajdowały się dokumenty, telefon komórkowy i 120 złotych.

Poszukiwaniem sprawców zajęli się kryminalni z Komisariatu V Policji w Łodzi. Sposób działania bandytów wskazywał, że wszystkich 6 czynów mogły dokonać te same osoby. Dzięki czynnościom operacyjnym policjanci wytypowali dwóch mieszkańców Łodzi w wieku 21 i 17 lat, podejrzewanych o wszystkie te napady. Stróże prawa dotarli do obu mężczyzn. 21-latek został zatrzymany w swoim mieszkaniu w dzielnicy Bałuty. Natomiast 17-latek wpadł w ręce kryminalnych, gdy przyszedł na zajęcia do świetlicy środowiskowej. Obaj trafili do policyjnego aresztu.
21-latek jest dobrze znany stróżom prawa – był poszukiwany nakazem doprowadzenia do Zakładu Karnego celem odbycia kary 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności wymierzonej mu za wcześniej popełnione przestępstwa.

Śledczy szczegółowo przesłuchali obu zatrzymanych, a zebrany materiał dowodowy jednoznacznie potwierdził, że są oni sprawcami wszystkich 6 rozbojów. Na tej podstawie prokurator Prokuratury Rejonowej Łódź Bałuty przedstawił podejrzanym zarzuty. Decyzją sądu rejonowego 21-letni mieszkaniec Łodzi został tymczasowo aresztowany, natomiast jego młodszego kompana objęto dozorem policyjnym. Za przestępstwa, których się dopuścili grozi im kara pozbawienia wolności do 12 lat.

Policjanci przypuszczają, że podejrzani łodzianie mogą być także sprawcami trzech kradzieży na tzw. „wyrwę”, do których doszło na terenie łódzkich Bałut w lutym bieżącego roku.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony