Nowe policyjne psy w gdyńskiej komendzie
Nowe dwa policyjne psy wraz ze swoimi przewodnikami powróciły ze specjalistycznego szkolenia w Sułkowicach do gdyńskiej komendy. Dama – krótkowłosy foksterier - szkolona była do wyszukiwania zapachów narkotyków, a Dower - owczarek niemiecki - to pies patrolowo-tropiący. Gdyńska komenda obecnie ma 7 psów służbowych, w tym 2 do wykrywania narkotyków, 4 patrolowo-tropiące oraz labradora, który czeka jeszcze na specjalistyczne przeszkolenie do wyszukiwania materiałów wybuchowych.
W ubiegłym tygodniu z Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach powróciły dwa nowe policyjne psy, które wspólnie ze swoimi przewodnikami odbywały tam 5-miesięczne specjalistyczne szkolenia. Asp. Edyta Jankowska i jej foksterier krótkowłosy Dama zakończyli kurs w zakresie wyszukiwania zapachów narkotyków, natomiast st. post. Patryk Mielewczyk i jego owczarek niemiecki Dower - szkolili się w zakresie działań prewencyjnych i tropienia śladów ludzkich.
Owczarki niemieckie zostały przeszkolone z zakresu: tropienia, obrony przewodnika i pokonywania przeszkód. Foksteriery zaś doskonaliły swoje umiejętności w przeszukiwaniu pomieszczeń i samochodów. Po pozytywnie zakończonym egzaminie psy wraz ze swoimi przewodnikami powróciły do macierzystej jednostki.
Przypomnijmy, że obecnie w Komendzie Miejskiej Policji w Gdyni wraz ze swoimi przewodnikami służy 7 psów służbowych. Dwa foksteriery przeznaczone do wyszukiwania zapachów narkotyków, 4 owczarki niemieckie o specjalności psy patrolowo-tropiące oraz jeden biszkoptowy labrador jeszcze nieprzeszkolony, ale planowany do wyszukiwania materiałów wybuchowych.
Trochę o szkoleniu w Sułkowicach
Szkolenie w Sułkowicach przebiega dwutorowo: przyszli przewodnicy zdobywają wiedzę teoretyczną z zakresu taktyki i techniki użycia psów, kynologii policyjnej i tresury oraz odbywają – pod okiem doświadczonych instruktorów – zajęcia z praktycznej tresury psów. Uczą się zasad właściwej pielęgnacji psów oraz ich żywienia. Doskonalą ponadto swoje umiejętności strzeleckie i podnoszą ogólną sprawność fizyczną, która jest niezbędnym elementem pracy z psem służbowym.
W zakładzie tresowane są psy patrolowe oraz patrolowo-tropiące, które - poza przygotowaniem do działań prewencyjnych - nabywają umiejętność tropienia śladów ludzkich. Drugą ważną grupę stanowią psy do zadań specjalnych, które w obliczu rosnącej przestępczości związanej z przemytem i handlem narkotykami oraz aktami terroru tresowane są w zakresie wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych oraz zapachu zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie, a także identyfikacji śladów zapachowych ludzi.
Obok realizowanych w powyższych specjalizacjach kursów doskonalenia zawodowego, w Zakładzie Kynologii Policyjnej psy spełniające wymogi otrzymują specjalne atesty, które stają się formalną podstawą do wykorzystywania ich w służbie (podobnie jak w trakcie zbiorowych zajęć kontrolnych sprawności użytkowej psów służbowych organizowanych w poszczególnych komendach wojewódzkich Policji, nadzorowanych przez funkcjonariuszy Zakładu).
Należy dodać, że absolwentami kursów organizowanych w Sułkowicach są nie tylko policjanci (również z zagranicy), ale także funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Straży Miejskich, Straży Ochrony Kolei, Straży Pożarnej oraz pracownicy Metra.
Przed przyjęciem na kurs pies jest poddawany testowi kwalifikacyjnemu, pozwalającemu określić jego stan zdrowia i predyspozycje do służby w Policji. Przyjęty do tresury pies otrzymuje nazwę służbową i numer ewidencyjny, a ponadto wszczepia się mu chip. Za pomocą elektronicznego czytnika można szybko odczytać dane i porównać z tymi zawartymi w książce psa służbowego.
Zajęcia teoretyczne odbywają się w dwóch salach dydaktycznych, wyposażonych m.in. w nowoczesne środki audiowizualne i plansze poglądowe. Ważną pomocą są nagrywane podczas zajęć filmy wideo przedstawiające ćwiczenia praktyczne z psami. Pozwalają one na dokładną analizę najczęściej popełnianych błędów tresurowych oraz na omówienie metod ich eliminowania.
Ćwiczenia tresurowe prowadzone są na przyległym do Zakładu poligonie, zajmującym 28 ha. Tam psy nabywają umiejętności pokonywania przeszkód oraz uczą się posłuszeństwa. Część zajęć, głównie specjalistycznych, odbywa się poza terenem jednostki, w warunkach bardzo zbliżonych do warunków naturalnych służby. Psy przyzwyczajają się do środków transportu, ruchu ulicznego, sztucznego oświetlenia, a przede wszystkim do pracy w różnych sytuacjach zarówno w porze dziennej, jak i nocnej.
(KWP w Gdańsku / CSP / ms)