Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe alfy sprawdzają się w służbie

Data publikacji 02.03.2011

Wczoraj po południu towarzyszyliśmy policjantom drogówki w patrolowaniu ulic Warszawy nowymi radiowozami alfa romeo 159. Funkcjonariusze kontrolowali prędkość, stan techniczny pojazdów i wykroczenia w ruchu drogowym. Nowe alfy spisały się bez zarzutu. Jak podkreślają policjanci, samochody te sprawdzają się świetnie zarówno w mieście, jak i podczas dynamicznej jazdy.

Na patrolu

W trakcie kilkugodzinnego patrolu po ulicach Warszawy i poza miastem policjanci wykorzystywali wideorejestrator i radar „Iskra”, służący do pomiaru prędkości pojazdów jadących z naprzeciwka. Zatrzymywali do kontroli kierowców, którzy przekraczali dozwoloną prędkość lub popełniali inne wykroczenia drogowe. Policjanci podkreślali, że nowe radiowozy dobrze sprawdzają się w służbie – są wygodne i komfortowe. Nie bez znaczenia pozostają parametry techniczne aut - 200-konny silnik, dzięki któremu auto osiąga maksymalną prędkość 235 km/h, a do „setki” rozpędza się w około 7 sekund. Bez wątpienia wpływa to na dynamikę jazdy. Policjanci warszawskiej drogówki z zadowoleniem wypowiadali się o nowym radiowozie.

Sprawnie zrealizowany projekt

Już od miesiąca policyjne alfy romeo jeżdżą po polskich drogach. Najpierw trafiły do Komendy Głównej Policji, następnie zostały przekazane komendom w kraju. Ich zakup, podobnie jak nowych motocykli i furgonów, jest częścią projektu pn. „Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju”. Projekt, o wartości ponad 52 mln zł, realizowany był w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, na mocy umowy o dofinansowanie podpisanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w dniu 28 października 2009 r.

Już w 2008 roku przygotowano specyfikację - opis przedmiotu zamówienia, a w grudniu 2009 roku ogłoszono przetarg na 120 oznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Do przetargu przystąpiło siedem podmiotów, oferując 4 marki samochodów: Opla Insignię, Alfa Romeo, VW Passata, Renault Lagunę, spełniające wymagania postawione przez Policję.

Zgodnie z praktyką przyjętą w Policji kolejny raz zdecydowano się na aukcję elektroniczną, która jest efektywna i zapewnia sprawny przebieg postępowań przetargowych. Przetarg zakończył się w marcu 2010 roku, wyłonieniem najkorzystniejszej oferty dla Policji. Spośród 4 oferowanych marek wybrano Alfa Romeo.

Samochód na miarę potrzeb

Alfa Romeo 159 to samochód specjalnie przystosowany do potrzeb Policji, wyposażony w wideorejestrator, który nagrywa wydarzenia z przodu i z tyłu radiowozu. W każdej alfie został też zamontowany radar, pozwalający na pomiar prędkości samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka. To urządzenie pomiarowe posiada decyzje zatwierdzenia typu wydane przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Zgodnie z przepisami nie musi ono mieć homologacji, a jedynie decyzje zatwierdzenia typu, które posiada.

Auto ma twardsze zawieszenie, dzięki czemu lepiej trzyma się drogi przy większych prędkościach. Pojazdy są wyposażone w ABS, klimatyzację, poduszki powietrzne przednie i boczne, pełnowymiarowe kurtyny powietrzne boczne, centralny zamek z pilotem, autoalarm, elektrycznie opuszczane szyby przednie i tylne, elektrycznie regulowane i sterowane lusterka, dwa komplety kół (letnie i zimowe).

js

Powrót na górę strony