Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Alfa romeo 159 w opolskiej policji

Data publikacji 11.03.2011

Opolscy policjanci odebrali dzisiaj 5 nowych radiowozów alfa romeo 159, które służyć będą policjantom w Opolu, Nysie, Brzegu, Krapkowicach i Strzelcach Oplskich. Model 159 został wyposażony w benzynowy silnik o pojemności 1,8 litra. 200 koni pod maską rozpędza auto do “setki” w mniej niż 7 sekund, a jego prędkość maksymalna wynosi aż 235 km/h.

Wybór tych jednostek policji nie był przypadkowy. Jednym z głównych zadań policjantów pełniących służbę w tych radiowozach będzie patrolowanie opolskiego odcinka autostrady A4. Piąty radiowóz wzmocni skuteczność policjantów z KPP w Nysie, którzy czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców drugiego co do wielkości powiatu w naszym regionie.

Alfy 159 najpierw trafiły do Komendy Głównej Policji, następnie zostały przekazane komendom w kraju. Ich zakup, podobnie jak nowych motocykli i furgonów, jest częścią projektu pn. „Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju”. Projekt, o wartości ponad 52 mln zł, realizowany był w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, na mocy umowy o dofinansowanie podpisanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w dniu 28 października 2009 r.

Już w 2008 roku przygotowano specyfikację - opis przedmiotu zamówienia, a w grudniu 2009 roku ogłoszono przetarg na 120 oznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Do przetargu przystąpiło siedem podmiotów, oferując 4 marki samochodów: Opla Insignię, Alfa Romeo, VW Passata, Renault Lagunę, spełniające wymagania postawione przez Policję.

Zgodnie z praktyką przyjętą w Policji kolejny raz zdecydowano się na aukcję elektroniczną, która jest efektywna i zapewnia sprawny przebieg postępowań przetargowych. Przetarg zakończył się w marcu 2010 roku, wyłonieniem najkorzystniejszej oferty dla Policji. Spośród 4 oferowanych marek wybrano Alfa Romeo.

Alfa Romeo 159 to samochód specjalnie przystosowany do potrzeb Policji, wyposażony w wideorejestrator, który nagrywa wydarzenia z przodu i z tyłu radiowozu. W każdej alfie został też zamontowany radar, pozwalający na pomiar prędkości samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka. To urządzenie pomiarowe posiada decyzję zatwierdzenia typu wydane przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Zgodnie z przepisami nie musi ono mieć homologacji, a jedynie decyzje zatwierdzenia typu, które posiada.

Auto ma twardsze zawieszenie, dzięki czemu lepiej trzyma się drogi przy większych prędkościach. Pojazdy są wyposażone w ABS, klimatyzację, poduszki powietrzne przednie i boczne, pełnowymiarowe kurtyny powietrzne boczne, centralny zamek z pilotem, autoalarm, elektrycznie opuszczane szyby przednie i tylne, elektrycznie regulowane i sterowane lusterka, dwa komplety kół (letnie i zimowe).

(KWP w Opolu / mg)

Powrót na górę strony