Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skuteczne Centralne Biuro Śledcze

Data publikacji 14.03.2011

Centralne Biuro Śledcze KGP ma prawie 11 lat. Codzienność funkcjonariuszy CBŚ to walka z trzema najgroźniejszymi rodzajami przestępczości zorganizowanej – narkotykową, ekonomiczną i kryminalną. Do ich zadań należy też zwalczanie terroru kryminalnego i terroryzmu. Dzięki działaniom CBŚ z mapy przestępczości zorganizowanej cały czas znikają kolejne grupy przestępcze.

Centralne Biuro Śledcze to profesjonalna kadra, świetne wyszkolenie i nowoczesna technika. Wszystko po to, by likwidować grupy przestępcze działające na terenie Polski i nie dopuścić do odbudowania struktur grup już rozbitych. O skuteczności CBŚ w 2010 r. świadczą liczby: 150 rozbitych grup przestępczych, 3590 zatrzymanych, 17 140 zarzutów karnych postawionych 5306 podejrzanym. Należy podkreślić, że 1731 osobom postawiono 1774 zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 165 osobom – 169 zarzutów kierowania grupą przestępczą.

Policjanci CBŚ objęli w 2010 r. zainteresowaniem 5615 osób działających w 547 grupach przestępczych: 501 grupach polskich, 36 międzynarodowych, 7 rosyjskojęzycznych i 3 grupach cudzoziemców. W zeszłym roku, podobnie jak w roku 2009, policjanci CBŚ skoncentrowali się przede wszystkim na walce z grupami o charakterze ekonomicznym i narkotykowym. Obserwuje się, że to właśnie te dwa nurty przestępczości w ciągu ostatnich kilku lat wypierają zorganizowaną przestępczość o charakterze kryminalnym. I tak w zainteresowaniu funkcjonariuszy CBŚ pozostawało: 213 grup narkotykowych, 177 ekonomicznych, 90 grup prowadzących stricte kryminalną aktywność oraz 67 zorganizowanych grup o działalności multiprzestępczej.

Warto wspomnieć, że w 2010 r. zidentyfikowano 453 liderów grup przestępczych: 407 liderów polskich grup przestępczych, 37 liderów grup międzynarodowych, 5 liderów grup rosyjskojęzycznych i 4 liderów grup cudzoziemców.

Podobnie jak w 2009 roku, w ubiegłym roku położono nacisk zarówno na odzyskiwanie mienia pochodzącego z przestępstw, jak i na zabezpieczenie mienia należącego do przestępców, co mocno uderza w ich „interesy”. We wszystkich prowadzonych w 2010 roku sprawach CBŚ zabezpieczyło mienie w wysokości ponad 229 mln złotych, a wartość mienia odzyskanego wyniosła ponad 29 mln złotych.

Istotnym obszarem działań funkcjonariuszy CBŚ jest walka z przestępczością narkotykową. Dzięki nim środki odurzające nie trafiają do polskich szkół, dyskotek, klubów i na ulice. W 2010 roku zlikwidowano 13 laboratoriów narkotyków syntetycznych oraz 61 profesjonalnie zorganizowanych plantacji konopi indyjskich. W sumie zabezpieczono ponad 1226 kg narkotyków:

• 331,9 kg amfetaminy,
• 70,3 kg haszyszu,
• 698 g heroiny,
• 100,8 kg kokainy,
• 722 kg marihuany,
• ponad 233 tys. sztuk ekstazy,
• 339 szt. LSD
• 68 litrów BMK.

Drugim obszarem walki z przestępczością zorganizowaną jest przestępczość ekonomiczna – m.in. przemyt towarów na dużą skalę, nielegalna produkcja i handel wyrobami tytoniowymi, czy podrabianie paliw i wyłudzenia podatku VAT. Do najważniejszych zeszłorocznych sukcesów policjantów CBŚ należy tu zaliczyć zlikwidowanie dwóch kompletnych linii produkcyjnych papierosów oraz linii do produkcji tytoniu. W sumie w 2010 r. zabezpieczono blisko 70 mln sztuk papierosów i ponad 57 tys. kilogramów krajanki tytoniowej, pochodzących z przemytu i ze zlikwidowanych nielegalnie działających fabryk, oraz ponad 140 tys. litrów spirytusu.

Funkcjonariusze CBŚ walczą także z terrorem kryminalnym, terroryzmem oraz przestępstwami z użyciem materiałów wybuchowych. W 2010 r. odnotowali 38 przypadków eksplozji spowodowanych użyciem materiałów i urządzeń wybuchowych, w tym 12 przypadków noszących cechy aktów terroru kryminalnego. Ujawniono i rozbrojono pod różnymi obiektami 16 urządzeń wybuchowych i 13 atrap. W wyniku eksplozji materiałów wybuchowych śmierć poniosło 6 osób, a 26 zostało rannych. Zatrzymano 144 osoby podejrzane o działania przestępcze mające związek z materiałami i urządzeniami wybuchowymi.

Policjanci CBŚ odnaleźli i zabezpieczyli 30 samodziałowych urządzeń wybuchowych oraz ponad 5 ton różnego rodzaju materiałów wybuchowych – najwięcej trotylu (5346 kg). Zabezpieczono także m.in. 212 granatów, 671 zapalników, detonatorów i spłonek oraz 59 kg czarnego prochu.

W ręce policjantów wpadło też 903 różnego rodzaju niewybuchy i niewypały oraz blisko 30 tys. sztuk. różnej amunicji, które mogły posłużyć przestępcom do odzyskiwania materiałów wybuchowych. Zabezpieczono także 155 sztuk broni palnej.

mw, mg

Zorganizowana grupa przestępcza o charakterze zbrojnym rozbita >>

CBŚ zabezpiecza dokumentację budowy autostrady A1 >>

Uderzenie CBŚ w narkobiznes >>

CBŚ rozbiło grupę pseudokibiców z Bydgoszczy >>

Policjanci CBŚ zatrzymali szefów agencji towarzyskich >>

Kokaina ukryta w bananach >>

Powrót na górę strony