Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lublin: Ostatni z grupy oszustów zatrzymany

Niecały miesiąc potrzebowali lubelscy policjanci, aby zatrzymać ostatniego z grupy oszustów i fałszerzy działających w całej Polsce.

 Grzegorz Wiktor P. mieszkaniec Lublina podejrzany jest o kradzież pieniędzy z kont bankowych, oszustwa na aukcjach internetowych allegro. Jak szacują policjanci wartość poniesionych strat osób i instytucji, które zostały oszukane i okradzione, szacowana jest na sumę ok. 200 000 PLN. Grzegorz P. został zatrzymany w Radzyniu Podlaskim.

Przypomnijmy: Po analizie zgromadzonego materiału dowodowego, policjanci powiązali ze sobą poszczególne zgłoszenia o kradzieży. Zaczęła się żmudna praca operacyjna, która przyniosła pierwsze pozytywne rezultaty. Ustalono, że od sierpnia do grudnia 2004 roku rozbita zorganizowana grupa przestępcza dokonywała kradzieży kwot pieniężnych z kont bankowych wielu osób. Proceder przestępczy polegał na tym, że sprawcy skanowali dane z pasków magnetycznych kart płatniczych i kredytowych. Następnie uzyskane dane nanosili na czyste blankiety kart, podrabiając w ten sposób dokumenty uprawniające do uzyskania sumy pieniężnej.

W grupie tej był ściśle ustalony podział ról. Przestępcy zaopatrzyli się w specjalne czytniki umożliwiające skanowanie danych. Aby cały przestępczy proceder doszedł do skutku jeden z nich zatrudnił się na stanowisku sprzedawcy w jednym ze sklepów w centrum Lublina. Właśnie tam do terminala bankowego podłączał specjalnie przystosowane czytniki, które skanowały dane z kart płatniczych klientów sklepu. Te dane zostały nanoszone na tzw. białe karty za pomocą, których dokonywano wypłat z bankomatów na terenie Lublina.

W sprawie tej zarzuty fałszowania pieniędzy i oszustwa postawiono już kilku osobom. O powadze przestępczego procederu świadczyć może chociażby sankcja karna albowiem przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 5 do 25 lat, jak również fakt, że karalne jest również samo przygotowanie do tego przestępstwa.

Ostatnie zatrzymanie miało miejsce 14 grudnia 2005r. Został wówczas zatrzymany w jednym z mieszkań w centrum Lublina 32-letni mieszkaniec Dolnego Śląska.

W trakcie czynności policjanci zabezpieczyli przedmioty, które służyły do popełnienia przestępstwa m.in. tzw. białe karty, urządzenia elektroniczne, płyty z oprogramowaniami oraz jednostkę broni wraz z amunicją.
  • zatrzymany
Powrót na górę strony