Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Minister Adam Rapacki: Nie ma mowy o odbieraniu praw nabytych

Data publikacji 15.03.2011

Prawa nabyte przez policjantów nie zostaną odebrane – to słowa wypowiedziane przez Adama Rapackiego, Podsekretarza Stanu w MSWiA, w trakcie dzisiejszej wideokonferencji z policjantami. Zespół ministra Michała Boniego pracuje nad zasadami nowych rozwiązań emerytalnych, które dotyczyłyby nowo przyjętych do służby policjantów bądź też tych, którzy będą uważali, że nowy system emerytalny będzie dla nich korzystniejszy. Nikt nie pracuje nad odebraniem 6-miesięcznych odpraw funkcjonariuszom oraz innych przysługujących im uprawnień.

Minister Rapacki na dzisiejszej wideokonferencji z policjantami z całej Polski, w której uczestniczył Komendant Główny Policji ze swoimi zastępcami, odniósł się do pojawiających się spekulacji dotyczących nowego policyjnego system emerytalnego i przysługujących z tego tytułu uprawnień. Podsekretarz Stanu w MSWiA zauważył, że „trwają prace nad modyfikacją sytemu, tak by funkcjonariusze wszystkich służb pracowali dłużej i żeby im się to opłacało”. Pokreślił, że nie chodzi o przeniesienie policjantów do powszechnego systemu emerytalnego, ale o modyfikację dotychczasowego systemu. Ten nowy system „ma dotyczyć wszystkich wstępujących do służby po wejściu w życie ustawy”. Dodał, że ci, którzy już pracują, będą mieli możliwość wyboru nowego lub starego systemu w zależności od tego, co będzie dla nich korzystniejsze. Minister Rapacki powiedział, że „nie ma mowy o jakimkolwiek odbieraniu praw nabytych”, podkreślając jednocześnie, że nowe rozwiązanie dotyczy wszystkich służb mundurowych.

„Na dziś nie ma żadnych wypracowanych rozstrzygnięć co do wieku emerytalnego” – podkreślił minister. I dodał, że „nikt nie pracuje dziś nad tym, aby odebrać 6-miesięczną odprawę po odejściu na emeryturę czy jakiekolwiek inne świadczenia”. Adam Rapacki powiedział też, aby policjanci nie obawiali się, że pogorszą się warunki ich pracy i że będą musieli odchodzić wcześniej na emeryturę. „Chciałbym zachęcić wszystkich funkcjonariuszy do tego, aby pracowali dłużej. Lepiej jest otrzymywać 100 proc. uposażenia niż 75 proc. emerytury. I na pewno jest lepiej spokojnie pracować niż przedwcześnie odchodzić na emeryturę i szukać gdzieś pracy”. Podkreślił też, „że nie ma mowy, żeby ktoś zdecydował się na rozwiązanie niekorzystne dla policjantów”.

Należy przypomnieć, że został powołany specjalny zespół zajmujący się pracami nad założeniami do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Kieruje nim Michał Boni, Przewodniczący Komitetu Rady Ministrów, a w jego skład  wchodzą przedstawiciele strony służbowej i związków zawodowych. Pod koniec kwietnia zespół ma przedstawić założenia do nowej ustawy.

mg

Pierwsza tak duża wideokonferencja Policji »

Film Minister Adam Rapacki: Nie ma mowy o odbieraniu praw nabytych

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Minister Adam Rapacki: Nie ma mowy o odbieraniu praw nabytych (format flv - rozmiar 35.51 MB)

Powrót na górę strony