Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalny tytoń rozdrabniali w niszczarkach do papieru

Data publikacji 16.03.2011

Policjanci z jasielskiego wydziału do spraw przestępczości gospodarczej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy zajmowali się nielegalną produkcją i handlem wyrobami tytoniowymi. Funkcjonariusze w mieszkaniach podejrzanych zabezpieczyli kilkadziesiąt kilogramów liści tytoniu i krajanki tytoniowej. Towar do sprzedaży mężczyźni przygotowywali za pomocą niszczarek do papieru.

Od pewnego czasu do policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej napływały informacje o nielegalnym handlu tytoniem bez wymaganych przepisami znaków akcyzy. W minionym tygodniu, obserwując wyznaczony parking przy jednym ze sklepów w Jaśle, policjanci zauważyli mężczyznę, który oferował do sprzedaży tytoń. Okazał się nim 31-letni mieszkaniec Jasła. W jego samochodzie funkcjonariusze odnaleźli prawie 9 kilogramów tytoniu bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Cześć towaru była zapakowana w strunowe worki foliowe i przygotowana do sprzedaży. Policjanci ustalili również wspólnika zatrzymanego, którym okazał się jego 33-letni kolega z Jasła.

Funkcjonariusze wspólnie z pracownikami Służby Celnej sprawdzili mieszkania podejrzanych. W trakcie przeszukań znaleźli kolejne kilogramy
liści tytoniu i krajanki tytoniowej, dwie niszczarki do papieru, dwie wagi oraz substancje chemiczne. Łącznie policjanci zabezpieczyli prawie 30 kilogramów tytoniu.

W trakcie dochodzenia śledczy ustalili, że zatrzymani kupowali liście tytoniu na aukcjach internetowych. Susz roślinny rozdrabniali za pomocą
niszczarek do papieru, następnie porcjowali i nielegalnie sprzedawali. Wartość uszczuplenia podatkowego wyniosła prawie 16 tys. zł.

Podejrzani usłyszeli zarzuty produkcji i handlu wyrobami tytoniowymi bez znaków akcyzy. Przyznali się do popełnionych przestępstw. Grozi im wysoka kara grzywny.

(KWP w Rzeszowie / ms)
 

Powrót na górę strony