Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prowadzili kradzione auta - wpadli w ręce Policji

Data publikacji 18.03.2011

Policjanci z Ostródy zatrzymali czterech obywateli Litwy, którzy jechali w konwoju składającym się z trzech aut. Dwa z nich kilkanaście godzin wcześniej zostały skradzione na terenie Niemiec. Rolą jadących kolejnym fordem mężczyzn było prowadzenie poszukiwanych na terenie Unii Europejskiej samochodów i ewentualne ostrzeganie o obecności Policji. Mimo ucieczki i ukrycia się w lesie, wszyscy podróżujący autami zostali zatrzymani.

W nocy ze środy na czwartek w Ostródzie patrol postanowił zatrzymać do kontroli kierowcę forda galaxy na litewskich numerach rejestracyjnych. Jednak prowadzący auto mężczyzna rzucił się do ucieczki. Został zatrzymany przez policjantów prewencji na jednej z ulic w centrum miasta. Okazało się, że obywatel Litwy nie posiadał dokumentów auta i dodatkowo ford figurował w bazie SIS jako skradziony kilkanaście godzin wcześniej na terenie Niemiec.

Policjanci ustalili, że kierowca forda nie jechał sam. Był uczestnikiem konwoju, w którym poruszały się jeszcze dwa samochody. Komunikat o poszukiwaniach aut trafił do pozostałych patroli, które obstawiły drogi dojazdowe do Ostródy. W zasadzkę wpadł kolejny obywatel Litwy prowadzący kradzione audi A6 Allroad warte około 40 tysięcy złotych.

Po godzinnych poszukiwaniach policyjni wywiadowcy zaczaili się w lesie niedaleko Starych Jabłonek. Tam ukryło się dwóch kolejnych podejrzanych jadących fordem galaxy. Ich zadaniem było prowadzenie kradzionego auta, obserwowanie i ostrzeganie o ewentualnych działaniach Policji. Poszukiwani nie spodziewali się policjantów i nie stawiali oporu.

Wszyscy podejrzani,  w wieku od 22 do 41 lat, trafili do policyjnego aresztu. Po sprawdzeniu w bazach SIS okazało się, że w gronie zatrzymanych są karani za kradzieże samochodów, a także mający związek z usiłowaniem zabójstwa. Dodatkowo dwaj z nich byli już znani policjantom z Warmii i Mazur. Pół roku wcześniej byli zatrzymani przez mrągowskich funkcjonariuszów, kiedy jechali skradzionym w Niemczech audi. Wtedy sprawcy usłyszeli zarzuty paserstwa, zostali tymczasowo aresztowani, a w efekcie skazani przez mrągowski sąd.

Jak podsumował wczorajsze zatrzymania st. asp. Mikołaj Podczarski, zastępca naczelnika wydziału kryminalnego ostródzkiej komendy Policji: „Pracujemy wspólnie z prokuraturą. Zgodnie z prawem Obywatele Litwy nie mogą w Polsce odpowiedzieć za kradzież na terenie Niemiec, dlatego i tym razem usłyszą zarzuty paserstwa. Będziemy wnioskować o ich tymczasowe aresztowanie. Za pośrednictwem wydziału wywiadu kryminalnego KWP w Olsztynie pokrzywdzeni obywatele Niemiec już wiedzą, że odzyskaliśmy ich auta”.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony