Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano podejrzanego o zabójstwo sprzed 12 lat

Data publikacji 25.03.2011

W 1999 roku brutalnie pobity mężczyzna zmarł, wówczas nie udało się ustalić sprawcy tego zabójstwa. Po latach policjanci wrócili do sprawy, ustalili nowe fakty i dowody i zatrzymali podejrzanego. Mężczyźnie grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w nocy z 2 na 3 marca 1999 roku w Górzycy w woj. lubuski niespełna 18-letni wówczas Paweł W. poznał 47-letniego mieszkańca Dębna. Podczas rozmowy między mężczyznami doszło do sprzeczki. W wyniku nieporozumienia Paweł W. dotkliwie pobił nowopoznanego znajomego. Zrobił to tak brutalnie, że pobity mężczyzna w wyniku poniesionych obrażeń zmarł.

Natychmiast rozpoczęto poszukiwania sprawcy. Prowadzone przez kilka miesięcy postępowanie w tej sprawie nie doprowadziło jednak do ustalenia i zatrzymania napastnika. Sprawa została umorzona.

W 2008 roku policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. podjęli się na nowo wyjaśnienia okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Ponownie zaczęli sprawdzać wcześniejsze ustalenia i przesłuchiwać świadków. Żmudne czynności lubuskich policjantów, nadzorowane przez słubicką prokuraturę, zaczęła przynosić efekty. Wynikiem wspólnej pracy było ustalenie miejsca ukrycia bardzo istotnych dowodów przestępstwa. Przedmioty te znaleziono w nieczynnej od lat studni. Aby je wydostać, przekopano się przez kilkumetrową warstwę gruzu, błota i śmieci, którymi była zasypana.

Po zgromadzeniu dostatecznej ilości dowodów i ustaleniu na ich podstawie domniemanego sprawcy brutalnego zabójstwa, podjęto decyzję o jego zatrzymaniu. Doszło do niego w ostatnią środę (23.03). Paweł W. wpadł w ręce policji w województwie pomorskim, czyli około 300 km od miejsca zbrodni.

Jeszcze w środę z udziałem zatrzymanego mężczyzny przeprowadzono kolejne czynności procesowe. Paweł W. poddany został między innymi badaniu na wariografie, potocznie zwanym „wykrywaczem kłamstw”. Zebrane dowody pozwoliły prokuratorowi na przedstawienie podejrzanemu zarzutu dokonania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Kodeks karny za tego typu przestępstwo przewiduje karę 25 lat pozbawienia wolności, lub karę dożywotniego więzienia.

(KWP w Gorzowie Wlkp./js)
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 8.3 MB)

Powrót na górę strony