Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili z funduszu około 170 tys. zł

Data publikacji 29.03.2011

Kaliscy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą zatrzymali 4 mężczyzn, którzy na fikcyjnie zatrudnione, niepełnosprawne osoby, wyłudzili blisko 170 tys. zł z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Mężczyźni usłyszeli zarzuty wyłudzenia oraz fałszowania dokumentów. Grozi im do 8 lat więzienia.

Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą dokonują wyrywkowych kontroli firm pod kątem celowości wydawanych środków z funduszy strukturalnych. Pod koniec ubiegłego roku zainteresowali się kaliską firmą, która prowadząc działalność zatrudniała 12 osób. Policjantów zaabsorbował profil prowadzonej działalności i zatrudnione osoby pracujące w małym mieszkaniu właściciela. Jak się okazało, firma ta korzystała z dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Działalność była zarejestrowana na 34-letniego mieszkańca Kalisza. Jak ustalono, w rzeczywistości firma nie prowadziła jednak żadnej działalności - była jedynie zarejestrowana, a zatrudnione w niej osoby były fikcyjne lub nie posiadały uprawnień do pobieranych świadczeń. Oprócz właściciela firmy w proceder zamieszanych było jeszcze 3 mężczyzn - mieszkańców Kalisza, w wieku od 39 do 44 lat. Część z tych osób wchodziła w konflikty z prawem i była w przeszłości notowana przez policjantów.

Szacuje się, że łącznie od września 2010 r. do marca 2011 r. przestępcy wyłudzili z funduszu blisko 170 tysięcy złotych. Wszyscy usłyszeli zarzuty wyłudzenia oraz fałszowania dokumentów. Grozi im do 8 lat więzienia.

Decyzją kaliskiego sądu zatrzymany 34-latek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Wobec pozostałych prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe i dozór.

(KWP w Poznaniu / mw)
 

Powrót na górę strony